Recenze

Assassin‘s Creed
Žánr: Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
Premiéra: 14.12.2016
Celkový čas: 115 minut
Režie: Justin Kurzel
Scénář: Michael Lesslie, Bill Collage, Adam Cooper
Obsazení: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jeremy Irons, Brendan Gleeson, Michael Kenneth Williams, Brian Gleeson, Ariane Labed, Callum Turner, Charlotte Rampling, Matias Varela, Denis Ménochet, Lee Nicholas Harris, Hovik Keuchkerian, Carlos Bardem, Javier Gutiérrez, Martyn Mayger, Jeff Mash, Coco König, Khalid Abdalla, Essie Davis, Bruce Johnson
Assassin‘s Creed 92 %

 

První část filmu se odehrává v současnosti, kde hlavním hrdina Callum Lynch je vězeň odsouzený k trestu smrti za vraždu. Avšak namísto vykonání exekuce je uspán, oficiálně prohlášen za popraveného a transportován do speciálního výzkumného ústavu ve španělském Madridu. Instituci vedou dva vědci, otec s dcerou (Marion Cotillard a Jeremy Irons). Ti podporují teorii, že násilí je pouze nemoc předávanou z generace na generaci. Tajemství léčby této „nemoci“ má odhalit starodávný relikt zvaný Jablko Ráje, který byl ztracen během krvavých válek mezi assasíny a templáři, v čele se španělskou inkvizicí v 15. století. Lynch společně s dalšími vězni (rovněž vrahy) v celém soukolí hrají role pokusných zvířátek, kteří jsou pomocí složitého stroje přenášeni do minulosti, do životů svých předků-zabijáků, žijících ve Španělsku v roce 1492, a doufají v lokalizaci Jablka Ráje.

 

Úvodem je třeba říci, že film vypadá po tvůrčí stránce excelentně. Triky, kamera, akční scény, vizuální koncept, prostředí puritánsky čistého ocelové laboratoře, špinavé a neutěšené dávné Španělsko. To všechno je znakem kvality provedení, kde pro nudu není místo. Film je zpracovaný podobně jako hra i se všemi akrobatickými prvky.  

 

 I když je celá zápletka složitější a místy nedotažená, nemusíte se obávat přehnaných nedostatků, které by zásadně narušili kvalitu a smysluplnost filmu. Přece jenom se tvůrci snímku snažili vycházet z videohry, kde často pro smysluplnost není zcela místo.

 

Další plus je to to, že je zcela sporné, komu by měl divák vlastně fandit. Buď skupině mocichtivých zabijáků, nebo neméně zlomyslným vědcům institutu, kteří svým chovancům záměrně lžou, v lepším případně pravdu mírně upravují dle své potřeby.

 

Celým filmem nás provází napjatá atmosféra jakéhosi tajného spiknutí na obou stranách barikád. Ostatně, v průběhu celého filmu zjistíme, že je velice sporné, kdo je hodný, kdo je zlý, kdo hraje za jakou stranu a komu svými činy pomůže či uškodí. Jako „good guys“ jsou uvedeni assassini a jejich potomci, protože ti druzí, tj. templáři jsou ztělesněním omezování lidských svobod a obecně nepřteli svobodných lidí, jelikož ve své touze po ovládnutí světa se nebojí ani absolutní likvidace všech co odporují.

 

Dalším mystériem je motivace postav. Ani trochu není patrné, kdo co plánuje, proč to dělá, co to dělá, co tím sleduje a k čemu by mu to mělo být a kdo koho morduje.

 

Herci musejí často odvádět rétorické rekordy v počtu odříkaných složitých dialogů plných vědy, pojmů, technickými slogany, popřípadě i templářskými učeními a protitemplářskými projevy. Klobouk dolů před všemi, kteří se podíleli na scénáři, jelikož to muselo dát neskutečné práce, což je třeba náležitě ocenit. Díky tomu mohli všichni herci (i ti z menších rolí) projevit svůj herecký um naplno a je třeba zmínit, že se toho zhostili na výbornou.

 

Pro zajímavost: Režisér Justina Kurzel natočil v roce 2015 adaptaci Mackbetha, rovněž s Fassbenderem v hlavní roli. Z něj použil pro film typický oranžový nádech akčních scén, odehrávajících se v silných slunečních paprscích a za neustálých kouřových efektů.

 

Snímek skvěle pracuje s motivy a symbolikou převzatou z původní počítačových her a celkově herní tematikou obecně. Na filmu je poznat, že film byl natáčen s velikou láskou a péčí, a že na něm režisérovi velice záleželo. Musíme ocenit i to, že rozhovory mezi španělskými zabijáky jsou vedeny skutečně ve španělštině. Shrneme-li celý film do jediné věty, musíme říct, že film je kvalitní, napínavý, chytlavý, správně krvavý a je vynikající volbou na zábavný filmový večer. A to i v případě že jste původní série předlohy nehráli, či je dokonce neznáte.

 

Nyní na DVD, Blu-ray, 2Blu-ray(2D+3D) a 2Blu-ray(2D+3D SteelBook) a pro opravdové herní i filmové fanoušky máme v prodeji od 14.6. i dárkové předměty jako je hrnek Assassin´s Creed 320ml Syndicate a další.

 

 

Námět, scénář 90 %
Herecké výkony 91 %
Režie 95 %
Výprava 90 %
Assassin‘s Creed 92 %

Přidáno: 25.05.2017

Novinky na facebooku