Recenze

Recenze: Captain Marvel
Žánr: Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
Premiéra: 07.03.2019
Celkový čas: 124 minut
Režie: Anna Boden, Ryan Fleck
Námět: Stan Lee, Gene Colan, Roy Thomas, Nicole Perlman,
Scénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet
Obsazení: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Ben Mendelsohn, Annette Bening, Lashana Lynch, Djimon Hounsou, Gemma Chan, Clark Gregg, Lee Pace, Akira Akbar, Rune Temte, Algenis Perez Soto, Mckenna Grace, Chuku Modu, Vik Sahay, Colin Ford, Kenneth Mitchell, Pete Ploszek, Emily Ozrey, Stan Lee, Robert Kazinsky, Nelson Franklin, Patrick Brennan, Patrick Gallagher, Ana Ayora, Matthew Bellows, Duane Henry, Scarlett Johansson, Chris Evans, Mark Ruffalo, Don Cheadle, James Morrison, Anthony Molinari
Recenze: Captain Marvel 89 %

 

Marvelovský filmový vesmír (MCU) není třeba příliš zdlouhavě představovat. Od roku 2008 kraluje plátnům kin a fanoušci superhrdinů každoročně dostávají hned několik dobrodružství svých oblíbených postav. Letošní rok nebyl výjimkou, a spanilou jízdu MCU pro rok 2019 odstartovala právě Captain Marvel alias Carol Danvers v podání Brie Larson. Přičemž tento film drží v rámci MCU výrazné prvenství - jde o první film se ženskou superhrdinkou v hlavní roli. Takže očekávání byla bezpochyby veliká. Film je naštěstí zvládl naplnit do posledního.

 

Po filmech jako Strážci Galaxie se znovu vracíme do vesmíru a objevujeme jeho rozmanitá zákoutí. Tento snímek nicméně úspěšně vytváří několik dějových linií zasazených na různá místa a slouží jako podklad pro nadcházející fázi Marvelovského filmového univerza, které pravděpodobně bude mnohem bohatší co do počtu lokací, kde se příběhy odehrávají (už ne jenom New York). Captain Marvel tak hravě přeskakuje mezi různými místy a především náladami, od vesmírného sci-fi až po parťáckou komedii, a všechny tyto  žánry se daří snímku hravě skloubit do jednoho souvislého celku.

 

Podstatná část filmu se totiž odehrává na planetě Zemi v první polovině devadesátých let, čímž se tento film dále odlišuje od jiných děl MCU, která byla převážně zasazena do přítomnosti. Atmosféra zlatých devadesátých je ve filmu vykreslena na jedničku a v nejednom divákovi, který tuto dobu zažil, vyvolá pořádnou porci nostalgie. Dané době odpovídá i šikovně použitý hudební soundtrack, který vhodně podbarvuje především bojové okamžiky.

 

Film však nesází jenom na lokace a hudbu. Příběhově rovněž nezklamal. Jde o linku 'zrození hrdiny', kdy Carol Danversová postupně objevuje své nemalé schopnosti a teprve zjišťuje, co to znamená být superhrdinou. Díky tomu je nám dovoleno Carol poznat opravdu detailně a velmi záhy jí budeme držet palce, aby ve své cestě uspěla.

 

Sympatická hrdinka je jedním ze základních pilířů jakéhokoliv filmu, a Brie Larson je jako Carol výborná - silná, vtipná, chvílemi uštěpačná, ale též citlivá. Společně se Samuelem L. Jacksonem, který si v tomto snímku zopakoval roli Nicka Furyho, mají skvělou dynamiku a vytvářejí tak nezapomenutelné, vtipné duo. Pochválit si mimo jiné zaslouží též digitální omlazení Jacksona, které je nepostřehnutelné a působí velmi realisticky.

 

Film rychle plyne dopředu, nabídne humor, akci i pár dojemných okamžiků. Captain Marvel je tak dalším výborným přírůstkem do rodiny superhrdinských filmů, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek tohoto žánru - nebo kvalitních filmů obecně.

 

Vychází na DVD a na speciální sběratelské edici na Blu-ray. Další akční filmy najdete zde :)

 

 Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 89 %
Herecké výkony 89 %
Režie 88 %
Výprava 88 %
Recenze: Captain Marvel 89 %

Přidáno: 14.07.2019

Novinky na facebooku