Recenze

Recenze: My
Žánr: Horor / Thriller
Premiéra: 28.03.2016
Celkový čas: 116 minut
Režie: Jordan Peele
Námět: Jordan Peele
Scénář: Jordan Peele
Obsazení: Lupita Nyong'o, Winston Duke, Shahadi Wright Joseph, Evan Alex, Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Yahya Abdul-Mateen II, Anna Diop, Duke Nicholson, Kara Hayward, Cali Sheldon, Noelle Sheldon, Madison Curry, Nathan Harrington, Napiera Groves, Dustin Ybarra
Recenze: My 88 %

 

Americký režisér Jordan Peele vtrhl na scénu filmu jako velká voda, když v roce 2017 ohromil fanoušky hororu i kritiky svým režijním debutem Uteč a dokonce za něj získal Oscara za nejlepší původní scénář (což je u hororů obzvlášť vzácné). Do stejného žánru se vrátil i snímkem My, a ačkoliv jde teprve o jeho druhý film, na výsledné kvalitě tohoto napínavého a nepředvídatelného snímku to nejde ani v nejmenším znát. Ba naopak.

 

Největším kladem tohoto filmu je bezpochyby jeho originální myšlenka, kterou tvůrci následně zvládli přetavit v neméně vydařené zpracování. Po řadě filmů o strašidelných domech, sériových vrazích, útocích monster a jim podobných jsme konečně po delší době zase jednou dostali opravdu osobitý film, který se vám zapíše do paměti. Díky zajímavé zápletce, která se navíc rozvíjí nečekaným směrem a nejednou dokáže upřímně překvapit, nebudete mít až do konce filmu tušení, jak se celý příběh vyvine. Díky tomu je velice záživné tento film sledovat a spousta diváků se k němu jistě bude ráda vracet i vícekrát.

 

Dalším aspektem snímku, který si zaslouží pochválit, je použitý soundtrack. Ten vhodně dokresluje napínavou, hororovou atmosféru, a to aniž by působil nepřirozeně. Někdy rovněž zvládne vytvořit zajímavý kontrast k tomu, co se právě odehrává ve filmu.

 

Samozřejmě by nebyl tento film ani zdaleka úplný bez herců. Herecké obsazení se povedlo na jedničku. Lupita Nyong'o jako Adelaide je bezchybná a zvládá dokonale ztvárnit dvě naprosto rozdílné povahy... tak přesvědčivě, že skoro zapomenete, že obě postavy hraje tatáž herečka. Winston Duke jako Gabe, Adelaidin manžel, se rovněž nenechal zahanbit a uvěříte mu každičké slovo i výraz. Někdy bývá ve filmech problém s dětskými herci, kteří mohou působit křečovitě, ale v tomto snímku se tak naštěstí nestalo. A Shahadi Wright Joseph jako Zora i Evan Alex jako její bratr Jason se skvěle doplňují. Ani ostatní herci však nezklamali a odvádí příjemné výkony, i když prim hraje ústřední čtyřčlenná rodina.

 

Film svižně plyne dopředu a neobsahuje žádná hluchá místa, u nichž byste se začali nudit. Navíc nemá na rozdíl od jiných hororových snímků tendenci dělat z diváka hlupáka a dovoluje mu, aby si sám vytvářel své hypotézy a teorie o tom, co se ve snímku ve skutečnosti děje a kým jsou oni záhadní útočníci s tváří Wilsonových. Výsledné vysvětlení vás s velkou pravděpodobností překvapí a zapříčiní, že se na tento film začnete dívat třeba i úplně jinýma očima než předtím.

 

Podíváme-li se na tento film v kontextu hororové tvorby i současné kinematografie celkově, v obou případech jde o vydařené dílo s inteligentním a nepředvídatelným příběhem, s herci, kteří se plně ponořili do svých rolí a s výbornou prací kamery i hudby. Ať už máte tedy rádi horory nebo ne, tento film byste si neměli nechat ujít... podobně vydařené snímky se stále vidí jen málokdy. A můžeme se už nyní těšit, s čím režisér a autor scénáře v jednom, Jordan Peele, přijde příště.

 

Vychází na DVD a Blu-ray. Další horory z naší široké nabídky najdete zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 89 %
Herecké výkony 88 %
Režie 88 %
Výprava 88 %
Recenze: My 88 %

Přidáno: 30.07.2019

Novinky na facebooku