Recenze

Recenze: Shazam!
Žánr: Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy
Premiéra: 04.04.2019
Celkový čas: 132 minut
Režie: David F. Sandberg
Námět: Henry Gayden, Darren Lemke
Scénář: Henry Gayden
Obsazení: Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel, Jack Dylan Grazer, Adam Brody, Djimon Hounsou, Faithe Herman, Meagan Good, Grace Fulton, Michelle Borth, Ian Chen, Ross Butler, Jovan Armand, D.J. Cotrona, Marta Milans, Cooper Andrews, John Glover, Andi Osho, Lotta Losten, Ava Preston, Carson MacCormac, Evan Marsh, Paul Braunstein, Caroline Palmer, Michael Xavier, Shayna Ryan
Recenze: Shazam! 89 %

 

Nelze přehlédnout, že světu současných hraných superhrdinských filmů stále dominuje Marvel, ale konkurenční DC se také nenechává zahanbit a směle vytváří vlastní superhrdinský vesmír. Po vážnějších snímcích typu Muže z oceli nebo Ligy spravedlnosti se konečně dostala řada na jednoho z nejvtipnějších a nejcivilnějších hrdinů DC, který je... ve skutečnosti dítě či dospívající chlapec, chcete-li. Jde tak o splněný sen pro všechny mladé diváky, kteří sní o tom, že na sebe jednou navléknou kápi a vydají se bojovat se zlými záporáky. Stejně tak si ale tento film vychutnají dospělí lidé, kteří se chtějí odreagovat u zábavného a svižně odsýpajícího příběhu se sympatickými hrdiny. Protože všechno tohle Shazam! nabízí... a ještě o něco víc. Ale vezměme to raději popořadě.

 

Nic proti Supermanovi a jemu podobným, ale nejsnáz se fandí superhrdinům, kteří čelí typickým lidským problémům. Billy je toho názorným příkladem. Bez rodičů, přechází z jedné pěstounské rodiny do druhé a má problém najít domov. V podstatě tak jde o typického outsidera, jehož proměnu v hrdiny máme následně možnost sledovat.

 

Příběh se tak rozehrává na více linkách. Jednou z nich je Billyho snaha nalézt své vlastní místo ve světě, zjistit, kam patří. Druhá linka zahrnuje jeho přeměnu v hrdinu a zjištění, jak vhodně zacházet s nesmírnou mocí, která mu byla propůjčena (znáte to, s velkou mocí přichází velká zodpovědnost... sice jde o jiný superhrdinský vesmír, ale na Billyho to sedí taky). A konečně je tu linie boje proti doktoru Sivanovi, který je odhodlán dokázat světu (a především své rodině), že je mnohem lepší, než kdy předpokládali.

 

Každá z hlavních postav tak má své vnitřní bolístky a trápení. Navzdory potenciálně závažným tématům je film překvapivě humorný. Částečně se to odvíjí od skutečnosti, že jakmile Billy získá své hrdinské schopnosti, strhne se nefalšovaný kolotoč testů, tréninků a pokusů zjistit, co všechno dokáže. O hlášky ani humorné okamžiky tu není nouze a u filmu se nejednou upřímně zasmějete. Navíc je výhodou, že navzdory délce přes dvě hodiny uplyne jeho sledování velmi rychle, takže se nemusíte bát se na něj podívat i vícekrát... nudit se rozhodně nebudete.

 

Herecké obsazení se také nemálo zasloužilo o výslednou vysokou kvalitu filmu. Zachary Levi se ve své roli očividně baví a propůjčuje jí nemalou dávku dětského nadšení. Ještě více pozornosti na sebe strhne mladičký Asher Angel, který jako dospívající Billy předvede různé stránky osobnosti svého hrdiny. A Mark Strong jako doktor Sivana? Ten se pro ztvárňování záporáků snad narodil.

 

Shazam! hravě kombinuje vydařené bojové scény, humorné chvíle i okamžiky, které dojmou, a nebojí se zabrnkat na citovou strunu. Jestli tedy chcete vidět opravdu výborný rodinný superhrdinský film, tento snímek je tou správnou volbou.

 

Vychází na DVD, Blu-ray, 2Blu-ray(2D+3D) a 2Blu-ray(UHD+BD). Také si u nás můžete zakoupit soundtrack z filmu zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 90 %
Herecké výkony 89 %
Režie 89 %
Výprava 88 %
Recenze: Shazam! 89 %

Přidáno: 17.07.2019

Novinky na facebooku