Recenze

Deepwater Horizon: Moře v plamenech
Žánr: Akční / Drama / Katastrofický / Thriller
Premiéra: 06.09.2016
Celkový čas: 107 minut
Režie: Peter Berg
Námět: Podle skutečné události
Scénář: Matthew Michael Carnahan, Matthew Sand
Obsazení: Mark Wahlberg, Dylan O'Brien, Kate Hudson, Kurt Russell, John Malkovich, Gina Rodriguez, Joe Chrest, Chris Ashworth, J.D. Evermore, Deneen Tyler, Nazeema Bartek, Devin Posey, Ethan Suplee, Robert Segari, Jason Kirkpatrick, Garrett Kruithof, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Brad Leland, Ilan Srulovicz, James DuMont, Chris Angerdina
Deepwater Horizon: Moře v plamenech 92 %

 

Moře v plamenech rozhodně není klasický katastrofický filmem snažící se o laciný velkolepý efekt. Kvalitu nedohání vyhrocením emocí, umělým hrdinstvím ani efekty. Ale i zde najdeme drtivě realistické exploze, které jste možná nikdy předtím neviděli. Efekty jsou vážně brilantně provedené a jejich nominace na Oscara to jen dosvědčuje. Film je precizně a citlivě zpracován ve vzácně uvěřitelné dílo zobrazující katastrofu největších rozměrů.

Snímek je inspirován skutečnou událostí z roku 2010, kdy v dubnu vypukl požár na těžařské plošině v Mexickém zálivu. Celou událost zde vnímáme očima technika Mikea Williamse. Postavu Mikea, ztvárněnou Markem Wahlbergem, nám hned v úvodu představí jako sympatického poctivého dříče, který rozumí své práci a miluje svou manželku a dceru.

 

Polidštění obětí

Začátek filmu se nám snaží sdělit alespoň to nejzákladnější o osobnostech celého týmu pracující na ropné plošině. Mezi hlavními charaktery filmu patří i kladná dvojice tvořená Ginou Rodriguez s Kurtem Russelem. Další dobře vylíčenou osobností je záporňák John Malkovich. Proces představování jednotlivých postav se nám může zdát zdlouhavý. Nicméně jen díky němu se nám polidští celý mravenčí tým těžařské plošiny. Najednou nesledujeme ekologickou tragédii s drtivým dopadem na skupinku nevinných anonymních obětí. Celá těžařská plošina je najednou plná až děsivě skutečných lidí. Lidí pykající za cizí chybu, ke kterým máme vztah. Celé vylíčení tragédie je o to působivější. Už od samého začátku cítíme postupně zvyšující se napětí.

 

Informativní hodnota

Už od začátku je vidět, že se nejedná o obyčejný scénický akční film ohromující efekty. Moře v plamenech se řadí k filmům s informativní hodnotou, kterou si odnese každý divák. Vidíme před sebou živé vzrušující pracoviště, do kterého nás režisér Peter Berg a jeho parta nechají nahlédnout. Vidíme celý vnitřek těžařské plošiny. Hezky od nejvyšších manažerů, denně tvořících zásadní obchodní rozhodnutí, až po jednotlivé dělníky. Ti se starají o to, aby celá ta velká složitě fungující mašinérie v praxi skutečně fungovala. Jsou nám povědomé i familiérní vztahy mezi kolegy fungující na jakémkoliv pracovišti, na ropné plošině nevyjímaje. Díky podrobnému vylíčení prostředí působí film okamžitě o to uvěřitelněji. A celá tragédie je vylíčena o to působivěji.

 

Šlo katastrofě zabránit?

Zajímavě ztvárněná je tu i morální stránka celé situace. Každého zajímá, kdo za to všechno mohl. Viník je tu vykreslen možná až příliš černobíle (ale kdo ví, jaká byla skutečnost). Zástupci vedení jsou nám představeni coby chamtiví neřádi hledící si jen svého zisku. Nejnegativnější postavou je tu arogantní mizera skvěle ztvárněn Johnem Malkovichem. Film nám jasně ukazuje, že katastrofě nevídaných rozměrů šlo předejít. Jen pokud by ti nahoře nacpali miliony do opatrnosti místo do svých kapes. Velmi povedeně a věrohodně je tu také vykreslená frustrace a bezmocnost těch dole. Tedy těch malých mravenečků, kteří by i věděli, jak zabránit včas nejhoršímu. Jsou však příliš svázáni předpisy, strachem ze ztráty zaměstnání a rozkazů svých nadřízených. Díky obavám o svou vlastní budoucnost nikdo nenajde odvahu udělat vlastní, byť správné rozhodnutí.

Když dojde k samotné havárii, vypukne totální zmatek. Film nám dává jasně najevo, že jediné oč tu jde, je vlastní přežití. Napětí pořád sílí a díky krásnému vykreslení postav v první části filmu máme o hrdiny doopravdy strach. Triky a efekty na sebe za celý film nikdy neupozorňují, jsou provedeny s citem.

 

Rozpočet na správném místě

Vzácná je tu především kvalita a tedy i opravdovost kulis. Tu ocení každý, kdo si trochu všímá prostředí, kde se vše odehrává. Je naprosto nesrovnatelné s byť i špičkovými počítačovými efekty. Zpracování Berga se stává perlou zářící mezi ostatními řadovými katastrofickými filmy. Režisér Peter Berg totiž vložil nehoráznou sumu do skutečné výstavby reálné kopie těžařské plošiny.

Děj je vykreslený do nejmenšího detailu a díky tomu máme pocit, jako bychom tam doopravdy byli. I hrdinové jsou zde silně dezorientovaní a trpí skutečnou bolestí. Ve většině akčních filmů jsou hrdinové stateční a i když jsou silně zranění, bolest ignorují. V každé situaci ví, co dělat. A jejich slabost je znázorněna maximálně špinavým roztrhaným oblečením, či pár šrámy na těle. V tomto filmu jde však o skutečnou paniku a holý život. A i když nás na konci čeká stará dobrá emoční ždímačka, nepůsobí lacině a film tak neztrácí na celkovém hodnocení.

 

Konečný verdikt

Můžeme s úsměvem říct, že režisér Peter Berg z námětu doslova vytěžil co se dalo. Herecké obsazení, námět i samotné zpracování je na jedničku. Film rozhodně stojí za to.

Pokud ale neuvidíte ty velkolepé efekty na vlastní oči alespoň v HD, budete litovat.

 

Film si můžete zakoupit na DVD a Blu-ray

 

Námět, scénář 85 %
Herecké výkony 95 %
Režie 95 %
Výprava 92 %
Deepwater Horizon: Moře v plamenech 92 %

Přidáno: 16.02.2017

Novinky na facebooku