Recenze

Kniha džunglí
Žánr: Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Premiéra: 21.04.2016
Celkový čas: 105 minut
Režie: Jon Favreau
Námět: Rudyard Kipling
Scénář: Justin Marks
Obsazení: Neel Sethi, Bill Murray, Ben Kingsley, Idris Elba, Scarlett Johansson, Lupita Nyong’o, Christopher Walken, Giancarlo Esposito, Jamie Dornan, Garry Shandling, Jon Favreau, Sam Raimi, Russell Peters, Allan Trautman, Dee Bradley Baker
Kniha džunglí 91 %

 

 

Když se řekne džungle, většina lidí si představí neprostupnou zeleň, vysokánské stromy, liány, řev papoušků a opic, hmyz a vedro. Zde musí žít malý chlapec Mauglí odkázán sám na sebe. Spřátelí se s medvědem Balúem, panterem Baghírou a oporou mu bude také vlčí smečka v čele s vlkem Akélou.

 

Příběh o Mauglím známe z knihy britského autora Rudyarda Kiplinga narozeného v indické Bombaji s názvem Kniha džunglí, která vznikla v roce 1894 a od té doby se dočkala už sedmi filmových adaptací. První vznikla v roce 1942, bezpochyby dosud nejslavnější je animovaná verze od Disneyho z roku 1967 a nejnovější vyšla letos pod režijním vedením Jona Favreaua. Není divu, že na film, jehož příběh je všeobecně znám, byly kladeny poměrně vysoké nároky na zpracování, přesnost děje apod. Film však očekávání rozhodně nezklamal, naopak díky velmi věrohodným efektům a skvělému dabingu se stal oblíbeným mezi diváky všech věkových skupin.

 

Výborný scénář a prostě dokonalé detaily

 

U každého filmu je důležité, jak se scénárista popere s dialogy. Musíme zde pochválit Justina Markse, který dal příběhu napětí, dojetí i humor, který očekávají zejména dospělí diváci. Zklamaní rozhodně nebudete, dialogy doslova srší vtipem. zejména v dialozích, které jiskří vtipem.

 

Proč jsou zrovna u filmu Kniha džunglí tak důležité detaily? Odpověď je velmi jednoduchá. Film má vypadat přirozeně, jako by se točil přímo uprostřed džungle s živými zvířaty. Proto je třeba, aby zvířata vypadala naprosto věrohodně. Divák musí věřit, že tygr Šer Chán se skutečně vrhá po Mauglím, že Mauglí skutečně mluví s medvědem Balúem a kolem nich trojčí opičí smečka. Film rozhodně nevypadá, že se točil před zeleným plátnem, efekty jsou skutečně působivé a velmi realistické. Zároveň i představitel Mauglího newyorčan Neel Sethi odvedl skutečně skvělou práci.

 

Dětský film, který nadchne i rodiče

 

V české verzi zazní český dabing, i ten je třeba vyzdvihnout. Zřejmě nejtěžší úlohu měl Marek Vašut, co by Šer Chán. Zhostil se role však naprosto bravurně a odvedl asi nejlepší výkon. Celkově je český dabing velmi povedený a úroveň filmu rozhodně podržel hodně vysoko.

 

Film Kniha džunglí určitě předčil mnohá očekávání, je velmi dobře zpracovaný a rozhodně se vyplatí tento dobrodružný příběh pustit vašim předškolákům. Ukazuje skutečné emoce, strašidelnost, vyhýbá se však přímému zobrazování násilí, takže je skutečně vhodný pro celou rodinu.

 

 

 

Film Kniha džunglí je možné zakoupit již nyní v několika verzích:

 

 

 

 

 

Kniha džunglí na DVD

 

 

 

 

 

 

 

 

Kniha džunglí na Blu-ray

 

 

 

 

 

 

 

 

Kniha džunglí na 2 Blu-ray (2D + 3D)

Námět, scénář 90 %
Herecké výkony 95 %
Režie 85 %
Výprava 95 %
Kniha džunglí 91 %

Přidáno: 29.09.2016

Novinky na facebooku