Recenze

Příchozí
Žánr: Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
Premiéra: 10.11.2016
Celkový čas: 117 minut
Režie: Denis Villeneuve
Námět: Ted Chiang
Scénář: Eric Heisserer
Obsazení: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma, Mark O'Brien, Joe Cobden, Russell Yuen, Nathaly Thibault, Pat Kiely, Julian Casey, Larry Day, Shawn Campbell, Abigail Pniowsky
Příchozí 88 %

 

Podivné vesmírné lodě levitující téměř netečně nad zemským povrchem, ukrývají záhadné návštěvníky. Nikdo je nezval a nikdo také neví, co je účelem jejich hromadného přistávání na celé planetě. Nekoná se žádná bitva ve stylu „Dne nezávislosti“, nevidíme hrdinné obránce vrhat se do boje se zlotřilými mimozemšťany, odpudivými napohled, jimž z čelistí odkapává sliz. Jenomže to, co se právě odehrává na Zemi, je neméně zlověstné. Noví příchozí vyčkávají. Tak jako šelma čeká v skrytu na svou oběť, nebo je to jinak?

 

Zatím je lidstvo v pohotovosti, obranné síly na celém světě čekají s prstem na spoušti, ale vždy je lepší řešit situaci po dobrém, protože za zkoušku nic nedáte a v sázce není nic menšího, než osud celého lidstva. Proto je sestaven tým elitních odborníků, v jehož čele stojí mladá, nadaná lingvistka Louisa Banksová s tváří Amy Adams. Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, ale co s námi udělá, pokud se budeme učit mimozemsky? Odpověď je nasnadě. Louisa Banksová je mladá žena s pohnutou minulostí, jak se posléze ukáže, tak s budoucností, nebo je to vlastně jedno? Záleží totiž na tom, jak vnímáme čas.

 

Posléze se s Louisou Banksovou a jejím kolegou astrofyzikem (Jeremy Renner) dostáváme do nitra lodi. Cesta vzhůru dlouhou temnou chodbou a podivné zvuky okolo, pomalu připravují vyvrcholení akce. Tím okamžikem je, když hlavní hrdinové stanou tváří v tvář neznámému životu. Nečekají zde žádní usměvaví humanoidi, ale mohutní černí heptapodi, vznášející se v ochranné atmosféře, kteří ze všeho nejvíc připomínají chobotnice. Posléze začne být zjevné, že i oni mají enormní snahu o komunikaci. Je to pro ně ale stejně obtížné, jako pro jejich lidské protějšky, s nimiž sdílí prostor oddělený jen průhlednou, jakoby skleněnou stěnou.

 

 

Nadaná lingvistka se dá do práce. Heptapodi komunikují pomocí znaků, které tvoří jakousi tekutinou ze svých chapadel. Louisa je horlivě nahrává do svého laptopu a snaží se vyluštit jejich poselství. Aniž by se nadála, studium „heptapodštiny“ jí začne ovliňovat i v jiném směru. Čím více se blíží porozumění, tím více se mění její pohled na svět. To co ji heptapodi předávají spolu s možností pochopení významu jejich znaků, je nelineární vnímání času. Zapomeňte na to, že minulost byla a budoucnost bude. Všechno je tak nějak teď a zároveň.

 

 

Jestliže jsme se chvilku nechali ukolébat pomalejším tempem a trochu si zafilosofovali nad smyslem života a daností osudu, nenechá nás finále vydechnout. Vše se zvrtne poté, co skupina vojáků provede vůči příchozím diverzní akci v domnění, jak jinak, že koná jedinou správnou věc. Čas odtikává poslední minuty před katastrofou a je jen na Louise Banksové, zvrátit běh událostí. Podaří se jí to? Ano, protože dokáže využít nelineárního vnímání času a správně interpretovat vzkaz návštěvníků. To, co přinášejí lidem není zbraň, ale dar jejich jazyka.

Možná nám může připadat determinovanost osudu hlavní hrdinky příliš pesimistická, možná do určité míry uklidňující. Ví, co nastane, jaká dramata ji v životě očekávají, ale přesto si svůj život vychutnává. Teď, v budoucnosti, v minulosti a ve všech časech zároveň.

 

 

Můžeme být jen rádi, že Villeneuve svoji touhu po natočení sci-fi filmu, spojil  s novelou Story of your life, kterou pro něj objevil scénarista Eric Hessler. Původně se tak měl jmenovat i celý film, nakonec však tvůrci vybrali současný název. Pak zbývalo jen počkat na Jeremy Rennera, který naskočil do projektu ihned po dokončení Captain America: Občanská válka. Film zaštítili producenti – Cohen a Levine.

 

Film byl uveden do kin 1. září 2016 na Benátském filmovém festivalu a od počátku jej provázejí pozitivní recenze, jak diváků, tak kritiků. Celkově snímek vydělal 129, 9 milionů dolarů, přičemž rozpočet činil „pouhých“ 48, 4 milionů.

 

Snímek byl nominován na Oscara v mnoha kategoriích např. nejlepší režie, adaptovaný scénář, hudba a další. Cenu si nakonec odnesl pouze za střih zvuku. Naprázdno nakonec vyšla i nominace Amy Adams ve Zlatých globech. Další proměněná nominace byla pak za zvuk – cena Bafta.

 

 Dá se říci, že pomineme-li výbornou režii, zvuk, hudbu a celkovou atmosféru, pak film stojí především na hereckém výkonu Amy Adams. Její Louise Banksová je emocionálně zranitelná, milující a křehká, ale zároveň vnitřně odhodlaná a odvážná. Navíc je také velmi krásná, takže se nám na to její citové vyzrávání vedoucí až ke konečnému pochopení záměru příchozích, dobře dívá.

 

 Nyní v prodeji na DVD, Blu-ray, 2Blu-ray(Steelbook), 2Blu-ray (UHD+BD)

 

Námět, scénář 85 %
Herecké výkony 85 %
Režie 90 %
Výprava 90 %
Příchozí 88 %

Přidáno: 16.03.2017

Novinky na facebooku