Novinka

Pride
Žánr: Historický/Drama/Komedie
Premiéra: 12. září 2014 V
Celkový čas: 119 minut
Režie: Matthew Warchus
Scénář: Steven Beresford
Obsazení: Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West, Paddy Considine, Andrew Scott, George MacKay, Joseph Gilgun, Ben Schnetzer, Chris Overton, Faye Marsay, Freddie Fox, Jessica Gunning, Joshua Hill, Liz White, Monica Dolan, Jordan Metcalfe, Menna Trussler
Pride

 

Tento film byl svatým grálem pro filmaře: vyprávět příběh, který má co říci o našem světě a který je rovněž beze studu zábavný a dojemný. "Pride" vzpomíná na rok 1984, kdy malá skupina aktivistů jela z Londýna do venkovského jižního Walesu, vyjádřit podporu vesnici sužovanou během hornické stávky.

 

Celý snímek si zakládá na skutečném zobrazení názorových, politických i finančních situací tehdejší doby.  Po celou dobu na nás čekají komické kontrasty mezi zcela rozdílnými lidmi a názory. Snaživé pokusy o spříznění gayů s horníky ukazují názorové poměry tehdejší doby a neutěšenou situaci velšských havířských domácností.  

 

"Pride" může být srovnán s britskými komediemi jako je "Do naha", "Billy Elliot" a "Odpískáno". Je to populistické, dojemné, plné písní a to znamená nejen nájezd na naše slzné kanálky, ale i velké polechtání bránice. Film, se svými scénami muckajících se mužů a Stauntonovým hysterickým máváním velkým růžovým robertkem, má nespornou výhodu nad většinou progresivních filmů roku 2014.

 

Byť "Pride" nepatří mezi nejodvážnější filmy, nestydí se ukázat pochopení pro solidaritu, přátelství a empatii. Je to radostný film plný lásky a tepla, který poukazuje na to, že za svá práva se nesmí přestat bojovat.

 

Vychází 12.4.2017 na DVD.

 

Přidáno: 22.03.2017

Novinky na facebooku