Recenze

Pustina
Žánr: Drama
Premiéra: 30.10.2016
Celkový čas: 8 x 56 minut
Režie: Ivana Zachariáš a Alice Nellis
Scénář: Štěpán Hulík
Obsazení: Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová
Pustina 93 %

 

Seriál Pustina je nejnovější dramatická tvorba z dílny HBO Europe. Poprvé bylo možné nějaký ten díl shlédnout na Filmovém festivalu v Karlových Varech, kde se dočkal obdivu. Kupodivu se jedná o velmi kvalitní tvorbu českých autorů. Seriál je plný dramatických scén, které dokáží mnohdy divákovi vyrazit dech.

 

Zajímavé herecké obsazení
Ve zdevastované a šedé lokalitě severních Čech se odvíjí velmi emotivní děj, kterým provázejí kvalitně zpracované postavy. Nechybí samozřejmě ani zajímavé herecké obsazení, které dává celému dramatickému seriálu Pustina tu  pravou jiskru. V roli hlavní postavy, starostky severočeské vesnice, se nám představuje Zuzana Stivínová, které je po herecké stránce v patách také její seriálový manžel v podání Jaroslava Duška. Ze seriálu mám skutečně dobrý pocit, protože je vidět, že i v Čechách lze očekávat kvalitní tvorbu.

 

Zvučná jména české kinematografie
Co se týče samotných tvůrců, je nutné podotknout, že kombinace třech, v současné době zvučných jmen, je na kvalitě díla hodně vidět. Samotným autorem a scénáristou je Štěpán Hulík. Režisérského postu se ujali Ivan Zachariáš společně s Alicí Nellis. Toto trio dalo Pustině jen to nejlepší. Jen je škoda, že je místy možné sledovat lehký pokles kvality a mírnou utahanost dílů, které byly režírovány Alicí Nellis. Mnohdy je to opravdu hodně znát.

 

Kvalitní zpracování
Divákům jsou na obrazovce poskytovány senzačně vychytané scény, které jsou kvalitní nejen obsahově, ale i technicky. Můj pocit po shlédnutí seriálu je velmi pozitivní a  také velmi silný. Scény jsou vytvořeny celkem autenticky a vhodnou formou je doplňuje i herecké obsazení. Děj velmi dobře zapadá i do prostředí šedé vesnice, kde se nedaleko těží. Co se týče kamery a střihu, je zde patrná skutečná propracovanost a zaměření na každý, i ten sebemenší detail. Celý realizační tým odvedl skutečně bombastickou práci, tedy alespoň na české poměry.

 

A o čem, že vlastně seriál Pustina je?
V první řadě jde o ztracení čtrnáctileté dcery místní starostky, a to zrovna ve chvíli, kdy tato začne vyhrávat dlouhý a nerovný boj s těžebními společnostmi. Díky pátrání po ztracené dívce se rozvíjí řada dějových linek. V jednotlivých epizodách jsou postupně rozvětvovány jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi. Starostka postupně ztrácí iluze o celé komunitě, která v těžkých chvílích začne ukazovat svou skutečnou tvář a tato není zrovna ideální. Celá série obsahující celkem 8 epizod je plná dramatu a emočně vypjatých situací, což diváka rozhodně nenechá chladným.

 

Seriál je v prodeji na DVD a Blu-ray

 

Námět, scénář 95 %
Herecké výkony 95 %
Režie 85 %
Výprava 95 %
Pustina 93 %

Přidáno: 05.03.2017

Novinky na facebooku