Recenze

Recenze: Arctic: Ledové peklo
Žánr: Drama / Dobrodružný
Premiéra: 28.03.2019
Celkový čas: 97 minut
Režie: Joe Penna
Scénář: Joe Penna, Ryan Morrison
Obsazení: Mads Mikkelsen, Maria Thelma Smáradóttir
Recenze: Arctic: Ledové peklo 89 %

 

Snímek Arctic: Ledové peklo patřil mezi nejočekávanějších dobrodružné filmy letošního roku. Po jeho zhlédnutí mohu s čistým svědomím konstatovat, že čekání na něj se rozhodně vyplatilo, tento film mě totiž naprosto učaroval. Jeho režírování se sice zhostil i pro většinu filmových odborníků neznámý režisér Joe Penna, jenž měl do té doby na svědomí pouze nepříliš úspěšné krátkometrážní snímky, nicméně ten se své role zhostil nakonec více než důstojně. 

 

Středobodem děje tohoto filmu je severský cestovatel Overgård, který při jedné ze svých cest havaruje se svým letadlem uprostřed ledové pustiny. Celé dny čeká na záchranu, nicméně ta ne a ne se objevit. Potom, co zde havaruje další letadlo, ze kterého přežije jen těžce zraněná malá holčička, pochopí, že není nač dále čekat a vydá se tak na stovky kilometrů dlouhou pouť s nejasným koncem. Přežije, či podlehne síle přírody? To můžete zjistit zhlédnutím tohoto filmu na DVD či Blu-ray. 

 

Tento film mě uchvátil svou dechberoucí atmosférou, jež mě natolik pohltila, že jsem místy pociťoval nefalšovaný strach o život hlavního hrdiny. Jedním z klíčových faktorů, jenž napomohl vyšperkovat tuto atmosféru téměř až k dokonalosti je monotónní, leč na pohled neskutečně překrásné prostředí severské pustiny, které si musí získat srdce snad každého diváka. 

 

Film Arctic: Ledové peklo je specifický tím, že se toho v něm moc nenamluví, což ale rozhodně není vůbec na škodu, protože díky tomu zbývá více prostoru na to, aby člověk zapojil i jiné smysly než sluch. V důsledku toho ve vás toto psychologické drama vyvolá spoustu pocitů a jeho zhlédnutí tak představuje velmi silný zážitek, jenž vás možná donutí i k tomu si více užívat života, neboť člověk nikdy neví, která chvíle bude jeho poslední. 

 

Herecké obsazení tohoto snímku sice čítá pouhá dvě jména, nicméně oba jeho protagonisté na place nechali opravdové maximum, jehož výsledkem jsou obdivuhodné herecké výkony. Navíc oba dva se do svých rolí hodí i typologicky, vše tedy vypadá mnohem autentičtěji, což jen umocňuje můj kladný dojem z jejich hereckého projevu. Mads Mikkelsen a Maria Thelma Smáradóttir svými výkony dopomohli i k tomu, že je tento snímek hodnocen filmovými kritiky jakožto velmi zdařilý. 

 

Autoři snímku Arctic: Ledové peklo jej zvládli bravurně i po technické stránce, na ten se tedy dívá opravdu s radostí. Největší zásluhu na tomto však mají kameramani a osvětlovači, kteří každou ze scén dokázali připravit a zachytit tak, aby působila jednak vizuálně dobře a jednak aby divákovi nabízela i patřičně akční a dramatickou podívanou. Skvělou práci odvedli i zvukaři, ti pokaždé dokázali skvěle scénu doplnit tak, aby její atmosféra byla ještě o něco více napjatější. 

 

Filmů s tématikou boje o přežití je nespočet, ovšem většina z nich zdaleka nedosahuje kvalit snímku Arctic: Ledové peklo. Pokud tedy chcete vidět kvalitní, a to jak po příběhové, herecké, tak i po technické stránce, kinematografický počin se survival tématikou, při němž se zároveň máte možnost pokochat úchvatnou severskou krajinou, mohu vám tento film jednoznačně doporučit. 

 

Vychází na DVD a Blu-ray. Pro fanoušky dramatických filmů máme v naší nabídce další širokou nabídku kliknutím zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 89 %
Herecké výkony 88 %
Režie 88 %
Výprava 90 %
Recenze: Arctic: Ledové peklo 89 %

Přidáno: 14.07.2019

Novinky na facebooku