Recenze

Recenze: Backstage
Žánr: Taneční / Romantický / Hudební
Premiéra: 7.6.2018
Celkový čas: 90 minut
Režie: Andrea Sedláčková
Námět: Naďa Clontz, Andrea Sedláčková
Obsazení: Mária Havranová, Tony Porucha, Ondrej Hraška, Kryštof Hádek, Ivana Chýlková, Judit Bárdos, Roman Luknár, Jan Maxián, Ben Cristovao, Tereza Gübelová, Ondrej Antálek, Igor Rattaj, Ina Gogálová, Filip Jankovič
Recenze: Backstage 70 %

 

Příběh filmu Backstage se točí kolem taneční skupiny West Coast Crew z malého městečka pod slovenskými horami. Jejich životní příběh nejsou nikterak slavné, snadno by každého člena šlo označit za outsidera. Řeší nezaměstnanost, problémy s nedostatkem peněz a život v bídných sociálních podmínkách. Mají však společnou vášeň a tou je tanec, který jim pomáhá životní strasti překonávat a stal se jejich jedinou nadějí na lepší život.

 

Skupina West Coast Crew, která je ve filmu často zkracovaná na WCC (bohužel, záchodového humoru, který se zde nabízí, se nedočkáte ani jednou), se skládá z osmičky nadaných tanečníků, kterým šéfuje lehce arogantní Buddy, toho času v romantickém vztahu s tanečnicí Mary, kterou miluje také její němý kamarád Hugo. A milostný trojúhelník máme kompletní.

 

Naděje na splnění jejich snů se pro členy WCC objeví ihned po úvodním tanečním battlu se skupinou zdánlivě zlých hochů „Muertas“. Objeví se totiž možnost přihlásit se do televizní taneční soutěže. Buddy nezaváhá a skupinu přihlásí.

 

Z malé slovenské dědiny tak skupina cestuje do Pražského kongresového centra, kde se celá soutěž odehrává. Zatímco WCC úspěšně procházejí prvními dvěma koly soutěže, aby nakonec stanuly ve velkolepém finále, do kterého se mimo jiné dostala i skupina „Muertas“, v zákulisí se odehrává zcela odlišná hra.

 

Ukáže se, že v pozadí soutěže stojí spousta vlivných lidí s osobními zájmy, kterým je vlastně úplně jedno, kdo jak tancuje. Režisér celého klání během soutěže shání na jednotlivé soutěžící nepříjemné kompromitující materiály a v každém kole se snaží ovlivnit, kdo by měl postoupit. Kout podivné pikle mu pomáhá i dramaturgyně s producentem. Členové WCC jsou tímto chováním značně znechuceni. Přijeli, aby celému Česku a Slovensku ukázali svůj taneční talent, místo toho musí být svědky podivných zákulisích her.

 

Vše dosáhne vrcholu ve chvíli, kdy se do těchto machinací zapojí i Buddy. Společně s režisérem spunktují fiktivní příběh o tom, že byl své přítelkyni nevěrný. Prý kvůli lepší sledovanosti. Mary s tímto umělým navyšováním dramatu nesouhlasí, je na Buddyho naštvaná a začíná se čím dál více bavit s němým Hugem. Toho se ale také chytne bulvár a celou věc patřičně zveličí, což na oplátku rozčílí zase Buddyho.

 

I přes napjaté vztahy uvnitř WCC, postupuje skupina dále soutěží. Závěrečného finálového kola se již nemůže zúčastnit Hugo, který poté, co prozradil Mary své veliké životní tajemství, nevydrží nápor emocí, opije se a spadne do Vltavy. Na to, jak finálové tance dopadnou a jak se promění osudy hlavních hrdinů, na to si počkejte až při sledování filmu.

 

Backstage se snaží poukázat na to, jakým způsobem možná probíhají některé televizní soutěže. Nechybí zde vytahování citlivých příběhů z dětství, líčení těžkých životů, rodinných trablí apod. V zákulisí se odehrává hned několik nečistých her najednou, vše za asistence bulvárních novin.

 

Čím se film může chlubit, je povedený soundtrack, na kterém se částečně podílel i Ben Cristovao, který si také střihne menší roli porotce. Za pozornost stojí také povedené taneční choreografie, zejména úvodní dvacetiminutovka je výrazně prosetá tanci v zajímavých lokacích a úvodní dance-off má opravdu grády.

 

Velmi zajímavé je herecké obsazení. Na plátně se potkávají zkušení a ověření herci s hereckými začátečníky v podání skutečných tanečníků se skupiny The Pastels.

 

Backstage je film s jasnou příběhovou linií bez velkých odboček, který, máte-li rádii tanec, stojí za zhlédnutí. Zajímavé je, že ačkoliv se jedná o film slovenské produkce, je předabován do češtiny. Některé hlášky slovenských tanečníků tak proto působí ústy českých dabérů poněkud úsměvně.

 

Vychází na DVD. Pokud máte zájem o další hudební filmy, klikněte zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

 

Námět, scénář 68 %
Herecké výkony 72 %
Režie 69 %
Výprava 69 %
Recenze: Backstage 70 %

Přidáno: 23.09.2018

Novinky na facebooku