Recenze

Recenze: Barry Seal: Nebeský gauner
Žánr: Krimi / Thriller / Životopisný
Premiéra: 24.8.2017
Celkový čas: 114 minut
Režie: Doug Liman
Námět: Gary Spinelli
Scénář: Gary Spinelli
Obsazení: Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Jayma Mays, Sarah Wright, Jesse Plemons, Connor Trinneer, E. Roger Mitchell, Sharon Conley, Jayson Warner Smith, Lola Kirke, Caleb Landry Jones, Benito Martinez, Jed Rees, Mauricio Mejía, Shaker Sangam, Juan Gaspard, Lara Grice, David Silverman, Mike Pniewski, Alejandro Edda, Jonathan Yaskoff, Courtney Lakin, Mickey Sumner, Robert Pralgo, Maria Howell, Darla Delgado, Alpha Trivette, Morgan Hinkleman, April Billingsley, William Mark McCullough, Marcus Hester, Scott Poythress
Recenze:  Barry Seal: Nebeský gauner 90 %

 

Zaznělo to již vícekrát, ale přesto je dobré to zopakovat – filmy podle skutečných událostí stále mají své kouzlo. Obzvlášť když jejich protagonisté zažili obdobně fascinující věci jako hrdina tohoto filmu. Ačkoliv si tvůrci filmu leckteré události z hrdinova života přibarvili k obrazu svému, filmu to jedině prospělo. Jde o svižnou, akční podívanou s humorným nádechem, která vás ihned po svém začátku zaujme a bude napínat až do samého konce.

 

Sealův příběh se snad ani nemohl ocitnout v povolanějších režisérských rukou. Doug Liman má již s podobným typem filmu bohaté zkušenosti. Proslavil se jako režisér akčních thrillerů, v nichž však zároveň není nouze o humorné momenty a nadsázku. Vidět jsme od něj mohli Agenta bez minulosti (2002) s Mattem Damonem, Mr. & Mrs. Smith (2005), kde zářila dvojice Brad Pitt a Angelina Jolie, sci-fi Jumper (2008) a v poslední době vysoce ceněný sci-fi snímek Na hraně zítřka (2014), v němž hlavní roli ztvárnil Tom Cruise. Další Limanova spolupráce s Cruisem tak byla jen otázkou času – a Barry Seal prokázal, že tato dvojice společně funguje výborně.

 

Film by nefungoval natolik dobře, kdyby hlavní roli neztvárnil právě Tom Cruise. Úloha Barryho Seala Cruisovi sedla dokonale. Jeho hrdina je odvážný, lehce šílený, inteligentní, vynalézavý, a jeho dobrodružství je díky Cruisově věrohodnému pojetí zábavné sledovat. Tom Cruise filmu jasně dominuje, takže ačkoliv ostatní herci odvádějí kvalitní výkony (především Domhnall Gleeson v roli pracovníka CIA), ocitají se ve stínu titulního hrdiny.

 

Film je nesmírně uhrančivý rovněž po vizuální stránce. Nemalou část stopáže strávíme společně s hrdinou v oblacích, a napínavé okamžiky, které se odehrávají na palubách letadel, jsou ještě poutavější díky častému nebezpečí, které postavám filmu hrozí. Některé scény filmu si budete pamatovat dlouho po jeho zhlédnutí (například vynalézavou sexuální scénu odehrávající se – nepřekvapivě – v letadle).

 

Ačkoliv film zpodobňuje závažná témata (pašování drog, spolupráce s CIA), stále tak činí humorným, odlehčeným způsobem. Jde tak o ideální oddechovou podívanou, při níž se zasmějete a uvolníte. Navíc ačkoliv trvá skoro dvě hodiny, ani na vteřinu nenudí. Příběh již na začátku nastolí rychlé tempo a udržuje ho po celou dobu svého trvání. Celkovou náladu snímku navíc vhodně dokresluje hudební podklad, o který se postaral Christophe Beck. Filmu se tak nedá nic vytknout, po všech stránkách funguje. Spolupráce Douga Limana a Toma Cruise opět vyšla na jedničku. Barry Seal: Nebeský gauner je vysoce vydařený snímek, který si díky hereckým výkonům, napínavému příběhu a humornému nádechu vychutná každý divák, který má v oblibě tento žánr a očekává od filmu inteligentní zábavu.

 

Vychází na DVD, Blu-ray a 2Blu-ray(UHD+BD).

 

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

 

 

Námět, scénář 90 %
Herecké výkony 90 %
Režie 89 %
Výprava 89 %
Recenze: Barry Seal: Nebeský gauner 90 %

Přidáno: 08.01.2018

Novinky na facebooku