Recenze

Recenze: Bumblebee
Žánr: Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
Premiéra: 20.12.2018
Celkový čas: 114 minut
Režie: Travis Knight
Námět: Hasbro
Scénář: Christina Hodson
Obsazení: Hailee Steinfeld, John Cena, Jorge Lendeborg Jr., John Ortiz, Pamela Adlon, Jason Drucker, Dylan O'Brien, Justin Theroux, Angela Bassett, Stephen Schneider, Megyn Price, Peter Cullen, Grey Griffin, Kenneth Choi, Len Cariou, Steve Blum, Gracie Dzienny, Rachel Crow, Teresa Navarro, Abby Quinn, Vanessa Ross, Christian Hutcherson
Recenze: Bumblebee 85 %

 

Filmová série Transformers se řadí k vysoce úspěšným ságám posledních let. První díl se objevil již v roce 2007 a od té doby vznikla čtyři další, lépe či hůře hodnocená pokračování. Bumblebee má neoficiální název Transformers 6, ale dosavadnímu pojetí této série se přece jenom trochu vymyká. To však neznamená, že by nešlo o vydařenou podívanou, jíž by fanoušci Transformerů i filmu obecně neměli věnovat čas... ba právě naopak.

 

Příběh filmu nás zavádí zpět do osobitých osmdesátých let, konkrétně roku 1987, jde tak o pořádnou retro jízdu (v některých okamžicích filmu doslova). Spousta lidí by předpokládala, že filmová série soustředící se na auta měnící se v obří Autoboty, se bude primárně věnovat akci. A ne zcela by se mýlili, v minulých dílech Transformerů bylo akčních momentů dost, ale Bumblebee se kromě nich zaměřuje i na vybudování emoční stránky. Daří se mu toho dosáhnout díky vytvoření citového pouta mezi Charlie, která tak trochu tápá v životě a neví, co se sebou udělat, a Bumblebeem, který se ocitá osamocený v cizím prostředí... aspoň dokud si ho Charlie doslova neodveze do svého domova a nespřátelí se s ním.

 

Oproti minulým dílům série došlo ke změně a film se výrazně soustředí pouze na jednoho Transformera, Bumblebeeho samotného. To umožňuje vytvořit daleko intimnější příběh, v němž bok po boku stojí vytváření pouta mezi oběma hlavními hrdiny (Charlie a Bumblebee) a napětí a akční scény vyplývající z ohrožení, které Bumblebeeho pronásleduje. Ačkoliv je momentálně Bumblebee sám (Charlie nepočítaje), na stopě jsou mu další Transformeři... a ne všichni nutně musí být přátelští. O agentu Burnsovi raději ani nemluvě.

 

Soustředit se kromě akce i na pocitovou stránku snímku mu pomáhá odlišit se od ostatních dílů této série i bezduchých akčních blockbusterů. Jistě, akce je ve filmu pořád dost, a je přehledně natočená a výborně ztvárněná, takže je radost se na ni dívat, ale není tím jediným, o co ve snímku jde. Tvůrci postupně budují vztah mezi Charlie a Bumblebeem, který působí přirozeně a vůbec ne nuceně, takže jejich konečnému emocionálnímu spojení je snadné uvěřit.

 

Díky propojení dvou odlišných nálad film hladce plyne dopředu. Děj je nabitý, neustále se v něm něco děje, i kdyby to něco měly být "pouze" slovní přestřelky postav. I když samotný Bumblebee toho moc nenapovídá a vyjadřuje se pomocí hudby (podívejte se a pochopíte), jeho komunikace s Charlie nemá chybu a postará se o jedny z nejhumornějších okamžiků celého filmu.

 

Co se hereckých výkonů týče, americká mladá herečka Hailee Steinfeld září jako stěží osmnáctiletá Charlie. Steinfeld vytvořila hrdinku, jíž je snadné držet palce. John Cena se do své role rovněž ponořil. Z herců, kteří filmu propůjčili svoje hlasy, si zaslouží zmínit Dylan O'Brien jako Bumblebee, Peter Cullen jako Optimus Prime a Justin Theroux jako Dropkick. Herecké obsazení je však celkově podařené.

 

Bumblebee tak představuje vítané osvěžení této filmové série a pohodový film, který byste si neměli nechat ujít.

 

Vychází na DVD, Blu-ray, Blu-ray(SteelBook) a 2Blu-ray(UHD+BD).

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 86 %
Herecké výkony 84 %
Režie 85 %
Výprava 83 %
Recenze: Bumblebee 85 %

Přidáno: 09.04.2019

Novinky na facebooku