Recenze

Recenze: Cesta do pravěku (remastrovaná verze)
Žánr: Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Sci-Fi
Premiéra: 05.08.1955
Celkový čas: 93 minut
Režie: Karel Zeman
Námět: Karel Zeman, J.A. Novotný
Scénář: Karel Zeman, J.A. Novotný
Obsazení: Petr Herrmann, Vladimír Bejval, Josef Lukáš, Zdeněk Husták, Bedřich Šetena
Recenze: Cesta do pravěku (remastrovaná verze) 90 %

 

V rámci České republiky, potažmo Československa, najdeme jen málo tvůrců, jejichž jména by rezonovala i v zahraničí. Kromě Miloše Formana, který emigroval do USA a tam natočil některá ze svých nejznámějších děl, jde především o Karla Zemana. Zemanovy filmy plné fantazie a obdivuhodných scenérií posloužily jako inspirace pro mnoho zahraničních tvůrců a diváci se k Zemanovým dílům znovu a znovu rádi vrací, ačkoliv od smrti Karla Zemana letos v dubnu uplyne již třicet let.

 

Cesta do pravěku pak patří k Zemanovým nejuznávanějším dílům, k nimž se dále řadí snímky jako Baron Prášil, Vynález zkázy nebo Na kometě. Zemanova bezbřehá fantazie a režisérské umění zaručují divákovi nezapomenutelný zážitek. Film je navíc vhodný pro každou věkovou skupinu. Vychutnají si jednak trpělivé děti, tak i jejich rodiče či prarodiče, kteří si rádi zavzpomínají na to, jaké to bylo být dítětem. Kromě cesty do pravěku tak svým způsobem rovněž jde o opětovnou cestu do dětství, byť pouze na hodinu a půl.

 

Film nás velice rychle uvede do děje, příliš se nezdržuje s úvodem. Čtyři kamarádi se tak záhy vydávají na svou dobrodružnou výpravu, a my se na ni vydáváme spolu s nimi. Film má tak trochu koncept pohádky, takže se nesnažte pochopit, jakým způsobem princip cesty do pravěku funguje. Jednoduše se nechte unášet poutavým příběhem, který se před vámi rozvíjí.

 

Díky rozumné délce pouhých devadesát tři minut děj postupuje svižně dopředu, nikde se příliš nezdržuje. Nejsilnější je tento snímek v momentech, kdy se chlapci ocitají v potenciálně nebezpečné situaci, ale rovněž samotné poznávání pravěké fauny a flóry relativně z povzdálí má své kouzlo. Jestli si z biologie či dějepisu příliš mnoho nepamatujete, tento film vás nenásilným způsobem vzdělá a nové poznatky plynule předá v rámci příběhu, aniž by působil mravoučným dojmem. Na filmu navíc potěší, že informace v něm předávané nejsou zkreslené a jde o platné vědecké poznatky té doby.

 

Ve filmu vystupuje naprosté minimum lidských hrdinů, díky čemuž se většina pozornosti soustředí na pravěká zvířata, která chlapci na své cestě potkávají. To však neznamená, že by hrdinové nestáli za zmínku. Všichni čtyři působí sympaticky a jejich výprava v sobě nese punc elánu a radosti z objevování neznámého. Tyto pocity se pak následně přenesou i na diváky, kteří si díky tomu sledování snímku o to víc vychutnají. Herecké výkony si zaslouží pochválit. Ačkoliv nikdo z hochů v té době nebyl profesionální herec, na realističnosti jejich výkonů to ani v nejmenším nejde znát, a díky tomuto snímku se všichni neodvratně vepsali do dějin československého filmu.

 

Karel Zeman byl známý především jako trikový mistr, přičemž tento film je toho názornou ukázkou. Po obrazové stránce je ohromující a pečlivá příprava, jaká mu byla věnována, se na něm zcela očividně projevuje. Pravěká zvířata působí jako živá, rostliny rovněž vyhlíží realisticky, a díky obrazovému pojetí filmu je radost se k němu opakovaně vracet a při každém novém zhlédnutí si vychutnávat detaily, které vám při předchozím sledování Cesty do pravěku třeba mohly utéct.

 

Remastovaná verze filmu vychází na Blu-ray nosiči. U nás najdete také například kolekci Karla Zemana, kde je 8 DVD jeho nejznámějších děl. Stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 89 %
Herecké výkony 90 %
Režie 90 %
Výprava 90 %
Recenze: Cesta do pravěku (remastrovaná verze) 90 %

Přidáno: 10.03.2019

Novinky na facebooku