Recenze

Recenze: Cizinec ve vlaku
Žánr: Akční / Thriller
Premiéra: 18.1.2018
Celkový čas: 104 minut
Režie: Jaume Collet-Serra
Námět: Byron Willinger, Philip de Blasi
Scénář: Byron Willinger, Philip de Blasi, Ryan Engle
Obsazení: Liam Neeson, Vera Farmiga, Sam Neill, Patrick Wilson, Elizabeth McGovern, Jonathan Banks, Killian Scott, Dean-Charles Chapman, Shazad Latif, Clara Lago, Florence Pugh, Andy Nyman, Letitia Wright, Roland Møller, Adam Nagaitis, Colin McFarlane, Kobna Holdbrook-Smith, Jamie Beamish, Damson Idris, Anthony Milton, Graham Curry, Zaak Conway
Recenze: Cizinec ve vlaku 88 %

 

Liam Neeson se za poslední desetiletí stal jednou z ikon akčního filmu. Jeho spanilou jízdu jako akčního hrdiny zahájil úspěšný snímek 96 hodin (2008) a od té doby si Neeson vystřihl více rolí, v nichž jako drsný hrdina bojoval proti nepřátelům. Nyní se vrací v novém žánrovém filmu, kde na něj čekají mnohá nebezpečí. Nejde o první Neesonovu spolupráci s režisérem Collet-Serrou: Neeson se objevil již v jeho předchozích dílech Neznámý (2011), NON-STOP (2014) a Noční běžec (2015), takže jim spolupráce očividně vyhovuje. Tentokrát vytvořili napínavý snímek, který by si neměl nechat ujít žádný milovník kinematografie.

 

Velká zodpovědnost spočívá na Neesonových ramenou. Jeho hrdina prakticky nesleze z obrazovky. Neeson nicméně zvládá film s přehledem utáhnout. Jeho hrdina navíc působí sympaticky a lidsky, nejde o žádného superhrdinu. Je tak snadné mu držet palce, o to víc, když se postupně prohlubují problémy, do nichž se Michael dostává. Z vedlejších postav se neztratí především Vera Farmiga jako Joanna a Patrick Wilson a Sam Neill jako zástupci policie.

 

Film si zaslouží pochválit po vizuální stránce. Značnou úlohu v něm hraje budování napětí a atmosféry hrozby, a to nejenom z hlediska příběhu, ale i obrazu. Kamera úspěšně dotváří celkové pojetí filmu, a ještě zesiluje dojem nebezpečí, kterému je Michael nucen čelit. Akční sekvence zahrnuté v tomto filmu jsou pak ztvárněny na jedničku, dokonale přehledné a zároveň nápadité. Snímek úspěšně kombinuje akční okamžiky s těmi klidnějšími, ale ani na okamžik nám nedovolí zapomenout, že v této hře jde o hodně, dost možná o všechno. Cizinec ve vlaku díky této naléhavosti plyne dopředu velmi rychle, po celou dobu udržuje svižné tempo a těch sto čtyři minut se tak pocitově bude jevit jako mnohem kratší časový úsek.

 

Sympatické na filmu je, že nejde o pouhý akční snímek, který by trpěl přímočarostí. Film v sobě kombinuje prvky akční podívané a thrilleru, takže není lehké odhadnout, jakým směrem se děj bude vyvíjet dál. Není zde nouze o překvapivé zvraty, které vás jednak osloví, ale také zabaví a spolehlivě přikovají k obrazovce.

 

Film díky své žánrové rozmanitosti a propracovanému příběhu osloví nejenom milovníky akčních děl, ale všechny diváky, kteří si chtějí vychutnat složitý a zároveň záživný příběh. Režisérovi se úspěšně daří nás vtáhnout do děje, a protože Michaelovi nic nedaruje zadarmo, velmi brzy s ním začneme soucítit, což je základ úspěšného díla.

 

Cizinec ve vlaku v sobě skrývá mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Ze začátku se tváří jako běžná thrillerově akční záležitost, ale ve skutečnosti jde o propracované, chytré, výborně zahrané a napínavé dílo, které potěší každého diváka bez ohledu na věk či pohlaví.

 

Nyní vychází na DVD a Blu-ray. Pokud máte zájem o další akční filmy, stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

 

Námět, scénář 85 %
Herecké výkony 89 %
Režie 88 %
Výprava 88 %
Recenze: Cizinec ve vlaku 88 %

Přidáno: 15.07.2018

Novinky na facebooku