Recenze

Recenze: Já, Simon
Žánr: Komedie / Drama / Romantický
Premiéra: 14.6.2018
Celkový čas: 110 minut
Režie: Greg Berlanti
Scénář: Isaac Aptaker, Elizabeth Berger
Obsazení: Nick Robinson, Katherine Langford, Josh Duhamel, Jennifer Garner, Talitha Eliana Bateman, Alexandra Shipp, Jorge Lendeborg Jr., Miles Heizer, Tony Hale, Logan Miller, Keiynan Lonsdale, Mackenzie Lintz, Joshua Mikel, Alex Sgambati, Sean O'Donnell, Juan Gaspard, Cassady McClincy, Nancy De Mayo, Tyler Chase, Emily Jordan, Clark Moore
Recenze: Já, Simon 81 %

 

Středoškolák Simon, který se pohybuje na prahu dospělosti, je takřka ukázkovým teenagerem. Rád se baví ve společnosti svých kamarádů a spolužáků, je dostatečně uvědomělý, nechybí mu zodpovědnost a má dobré vztahy se svými rodiči. Jedinou věcí se však od svého okolí liší. Je gay.


Tento svůj problém (respektive spíše životní situaci, nikoliv problém) před svými blízkými tají. O jeho homosexualitě netuší jeho nejbližší kamarádi, spolužáci ani rodiče. Přesto však má spřízněnou duši, se kterou se o pozitivech a negativech své orientace může bavit naprosto otevřeně a bez jakýchkoliv obav ze zesměšnění. Simon nezná identitu tohoto přítele, pouze se s ním totiž vyměňuje emaily. Dovtípí se, že navštěvuje stejnou školu, ví, že je také gay, ale kromě internetové přezdívky „Blue“ o něm nemá žádné další informace.Blue mu pomáhá snášet jeho osud, je mu nejbližším přítelem a dodává mu sebedůvěru ke coming outu.


Ve chvíli, kdy už se pomalu smiřuje s tím, že oznámení své homosexuality veřejnosti by nemuselo být tak špatné, přijde zlom. Veškerá jeho konverzace s „Blue“ se dostane do rukou jeho spolužáka Martina. Ten ji považuje za ideální příležitost k tomu, aby dosáhl svých cílů a snů. Martin je zamilovaný do své kamarádky Abby. Simon, který nemá problém se s kýmkoliv bavit, mu má pomoci s tím dostat její srdce. Jinak mu Martin hrozí zveřejněním oněch konverzací, na což není Simon připraven. Pokud by se svému okolí měl svěřit, chtěl by to udělat sám.

 

Martinovým nátlakem a vydíráním utlačovaný Simon, který dosud oplýval výhradně pozitivními vlastnostmi, zásadně změní své chování. Kvůli obavám o prolomení jeho tajemství začne lhát svým kamarádům, manipulovat s nimi a přestane být tím dobrým kamarádem, za kterého jej všichni považovali. Propletené vztahy, které jsou pro teenagerské komedie tak typické, se nyní naplno projeví.

 

Konec filmu nepostrádá očekávané romantické rozuzlení, které snad má být příkladem k tomu, aby se všichni, kdož řeší obdobné starosti jako Simon, nebáli reakcí svého okolí a někomu se svěřili.

 

Co lze na filmu vypíchnout z řemeslné stránky, je podařený soundtrack, který je pro teenagerskou komedii nutností. Také herecký výkon Nicka Robinson je věrohodný a přirozený. Děj je vhodně protkaný humorem, který místy trefně míří i na homosexuální stereotypy.

 

Z celkového pohledu se jedná o velmi optimistický film. Možná až schválně přehnaně optimistický, což může pomoci někomu s podobným osudem jako Simon vypořádat se s nástrahami homosexuality a coming outu. Před pár desítkami let by tento snímek jistě způsobil filmovou revoluci. Zobrazit takové téma by vyžadovalo mnoho odvahy a někoho by jistě pobouřilo. Dnes, poté, co tento průlom byl již zaznamenán před několika lety, jde o povedenou komedii (nejen) pro dospívající, která může být pro nejednoho teenagera insiprací.

 

Vychází na DVD a Blu-ray. Pro další romaňtáky stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 82 %
Herecké výkony 82 %
Režie 80 %
Výprava 81 %
Recenze: Já, Simon 81 %

Přidáno: 23.09.2018

Novinky na facebooku