Recenze

Recenze: Miss Hanoi
Žánr: Krimi / Drama
Premiéra: 9.8.2018
Celkový čas: 90 minut
Režie: Zdeněk Viktora
Námět: Zdeněk Viktora, Adéla Kabelková, Marek Grajciar
Obsazení: Ha Thanh Špetlíková, David Novotný, Ján Jackuliak, Miroslav Hruška, Jiří Kocman, Radim Madeja, Jan Maršál, Natálie Topinková, Miro Mráz, Sofie Viktorová, Marek Grajciar, Jiří Weberschinke, Zdeněk Viktora
Recenze: Miss Hanoi 86 %

 

Na kapitána Kříže čeká ve Varnsdorfu pěkný oříšek. V lese je tu nalezen oběšený mladík, které již má na svém kontě významný konflikt se zákonem. Před několika lety, tehdy ještě jako nezletilý, byl odsouzený za vraždu vietnamské dívky, dceru místního boháče a velmi půvabné děvče.

 

Visel nedaleko pomníčku oné dívky, motiv vraždy se tak zdá být jasný. Je tomu ale skutečně tak? Může za to, že si mladík po propuštění z výchovného ústavu svobody příliš neužil skutečně vlivný pan Tran, otec zavražděné? Vietnamská komunita je totiž speciální a skrývá mnohá tajemství.

 

I proto dostane vyšetřovatel Kříž k ruce místní policistku, mladou, inteligentní a ambiciózní Anh. Podle jména lze uhodnout její vietnamský původ. Že by z tohoto spojenectví byl ale Kříž nějak nadšený, to tvrdit nelze. Sám je pěkný svéráz, oplývající cynismem a spolupracovat s nezkušenou mladou kolegyní se mu příliš nechce. Navíc ani případ, odehrávající se v nitru vietnamské komunity, mu příliš nevoní.

 

Pátrání po vrahovi ale i přesto začíná. Nejvýše na seznamu podezřelých stojí otec zavražděné dívky, a také její bratr, kterého dlouho v Čechách nikdo neviděl, a nyní se do Varnsdorfu opět vrátí.

 

Vyšetřovatelům brání v rozluštění zápletky složité nitky, ze kterých je vietnamská komunita upletena. Anh naštěstí Křížovi slouží jako pomocnice pro pochopení místních nejednoduchých vztahů a rovněž jako bořič jazykové bariéry.

 

Problém je ale v tom, že ona sama má k některým lidem, zapleteným do případu, hodně blízko. Silná pouta jí vážou k samotné zavražděné, která byla její přítelkyní i jejímu bratrovi, se kterým se stýkala. Bude se tak muset rozhodovat mezi zachováním spravedlnosti a silným poutem, které všechny Vietnamce spojuje. Do pře bude muset jít i se svojí vlastní rodinou.

 

Důležitou roli hraje ve filmu kromě hlavní zápletky také vysvětlování toho, jak to ve vietnamské komunitě chodí, a to na příkladu právě Anh. Ta v mládí odmítla pracovat v matčině obchodě a vybudovala si blízký vztah k Čechům, což jí také vyneslo její policejní kariéru. Po celý život, a v tomto příběhu to jen eskaluje, v sobě pociťuje obrovský tlak z několika stran. Zde se projevuje především rozkolem mezi příbuznými a příteli, ke kterým jí to vnitřně táhne a policejním slibem, který jako profesionálka musí dodržovat. Vyšetřovatel Kříž jí, nutno přiznat, s tímto příliš nepomáhá, nějakou přílišnou korektností vůči menšině se neprezentuje a ze všeho nejvíce se zdá, že chce mít vyšetřování co nejdříve za sebou.

 

Film se také snaží bořit některé stereotypní představy, které Češi o Vietnamcích mají. Jak se hlavní hrdinka se svým bojem popere, a kdo a proč byl nakonec vrahem mladíka, to už vám necháme jako překvapení.

 

Co je pro film velmi důležité, je atmosféra, kterou mu přináší autentické prostředí, nabízející přímý náhled do vietnamské kultury. A protože herců odtud nezná česká scéna příliš, vsadil režisér Zdeněk Viktora na některé neokoukané tváře, které onu autenticitu ještě více podporují. Jejich neznámost naopak skvěle vyvažuje David Novotný, jemuž role cynického a stárnoucího detektiva velmi sedla.

 

Miss Hanoi dobře naplňuje svůj vytyčený koncept, tedy detektivní příběh s rasově-kulturním podtextem. Obě dvě roviny, jak ta kriminální, tak kulturně společenská si zde stojí zcela rovnocenně.

 

Vychází na DVD. Pro další české filmy stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 85 %
Herecké výkony 88 %
Režie 87 %
Výprava 85 %
Recenze: Miss Hanoi 86 %

Přidáno: 02.01.2019

Novinky na facebooku