Recenze

Recenze: Přízrak
Žánr: Drama / Fantasy / Romantický / Poetický
Premiéra: 7.7.2017
Celkový čas: 92 minut
Režie: David Lowery
Námět: David Lowery
Scénář: David Lowery
Obsazení: Rooney Mara, Casey Affleck, Will Oldham, Augustine Frizzell, Liz Cardenas Franke, Kesha, David Lowery
Recenze: Přízrak 77 %

 

Přízrak je režijním i scenáristickým dílem amerického tvůrce Davida Loweryho. Lowery proslul díky zvláštní poetice, která se v jeho dílech odráží, a jeho nejnovější film není výjimkou. Jde o příběh, který rozhodně nepatří mezi mainstreamovou kulturu či blockbustery a který si nejvíce vychutnají diváci, kteří u sledovaných filmů rádi přemýšlejí a jsou ochotni nechat se unášet silnou atmosférou.

 

Příběh filmu se jen s obtížemi definuje. Po smrti muže se společně s ním vracíme do domu, kde žil s manželkou. Postupně se pohybujeme napříč různými časovými obdobími a sledujeme, jak se hrdina snaží získat a přečíst si vzkaz, který mu manželka napsala. O překvapení ve filmu není nouze, divák nikdy dopředu neví, co má očekávat. Děj filmů není průzračný, chvíli trvá, než se zorientujete, a i poté budete sem tam tápat. Lowery se obecenstvu nepodbízí, každého nechá, ať si vytvoří názor sám. To je na filmu sympatické - po mnoha dílech, která vám každičký detail předloží až pod nos a ještě ho pro jistotu několikrát zopakují, aby vám náhodou neunikl, je podobný přístup osvěžující. Zaručuje však, že Přízrak rozhodně nepředstavuje oddechovou podívanou. Žánrově ho nelze zařadit do určité škatulky, dotýká se více kategorií, ale celkově vytváří svébytné a originální dílo, jaké se jen málokdy vidí.

 

Nenechte se zmást přítomností známých herců - Rooney Mara i Casey Affleck svou účastí v tomto snímku prokázali, že se nebojí experimentovat. Jejich herecký projev je patřičně umírněný přesně v souladu s celkovou atmosférou díla, ale stále působí emotivně a realisticky. Dvojice Mara a Affleck na sebe strhává nejvíc pozornosti, ostatní herci nicméně rovněž odvádějí solidní výkony, které přesně zapadají do nálady, již se režisér a další tvůrci filmu snažili vytvořit.

 

Napříč filmem se objevuje jen málo dialogů, což hercům dalo příležitost naplno prokázat svůj talent - hrát jen za pomoci těla a obličeje je těžší, než hojně využívat dialog. Všichni se s tímto nelehkým úkolem však popasovali na jedničku. Kvůli nízkému počtu dialogů je velký důraz kladen na práci kamery, která nás příběhem ladně provází, aniž by na sebe strhávala pozornost prudkými pohyby či náhlými skoky. Podobně střih působí umírněně. Film díky tomu nastoluje pomalejší tempo, které by vás sice ze začátku mohlo nepříjemně rozhodit, ale jakmile se naladíte na jeho celkovou náladu, začnete si užívat příběh, který se před vámi rozehrává.

 

Velmi pochválit si zaslouží i soundtrack, který vhodně podkresluje dění na plátně a je z velké části zodpovědný za výsledné kouzlo snímku. Všechny prvky filmu se vzájemně výborně doplňují, aby vytvořily silné, emotivní a nevšední dílo. Film má do optimismu a naivity daleko, pojednává o tématech, jako je ztráta, stesk a láska, to vše nahlíženo melancholickou optikou člověka, který si velmi dobře uvědomuje, kolik toho ztratil.

 

Přízrak si nejvíce vychutnáte, pokud máte rádi originální filmy se silnou atmosférou, které dokážou překvapit a ještě dlouho po zhlédnutí utkví v paměti. Snímek sice není lehké sledovat, ale na rozdíl od spousty jiných děl vám hned tak z hlavy nevymizí.

 

Vychází na DVD. Pro nabídku všech hororů na DVD klikněte zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 78 %
Herecké výkony 78 %
Režie 76 %
Výprava 76 %
Recenze: Přízrak 77 %

Přidáno: 13.04.2018

Novinky na facebooku