Recenze

Recenze: První očista
Žánr: Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi
Premiéra: 5.7.2018
Celkový čas: 103 minut
Režie: Gerard McMurray
Scénář: James DeMonaco
Obsazení: Y'lan Noel, Lex Scott Davis, Joivan Wade, Patch Darragh, Marisa Tomei, Lauren Vélez, Rotimi Paul, Mugga, Mo McRae, Steve Harris, Melonie Diaz, Jermel Howard, Kristen Solis, Chyna Layne, Mitchell Edwards, Maria Rivera, Van Jones, Geoff Schuppert, Levy Tran, Robert Bozek
Recenze: První očista 87 %

 

V První očistě se podíváme na začátek. Jedná se totiž již o čtvrtý díl akčně hororového thrilleru. Pro ozvláštnění děje zvolili autoři tentokrát formu prequel.

 

Děj začíná dva dny předtím, než započne jedna z nejzajímavějších nocí v historii státu New York. Amerika se toho času potácí v obrovské ekonomické krizi. Běžné obyvatelstvo trápí chudoba, sehnat práci je takřka nemožné a není divu, že nespokojenost je na samé hranici únosnosti. Roste pochopitelně i kriminalita. Nová vláda, jejíž úkolem je vyvést USA z této krize, se rozhodne pro zajímavý experiment. Do boje s kriminalitou se pustí pomocí zajímavého experimentu. Aby úroveň trestné činnosti dlouhodobě snížila, pro jednu noc ji povolí. Masivně povolí. Na jednu jedinou noc zruší veškeré zákony a předpisy, policisté, hasiči a záchranáři dostanou volno a budou mimo službu. Všechny myslitelné zločiny budou povoleny a ráno hříšníky nečeká žádný trest.

 

Pro svůj experiment si vláda vybrala velmi příhodné místo. Na Staten Island totiž bují nezaměstnanost a kriminalita ve velkém, sehnat drogy zde například není vůbec těžké. Navíc se zde nachází i bohatší vrstva, jde tedy o vysoce reprezentativní vzorek společnosti. Potenciál potyček se zdá býti veliký. Vláda mu navíc jde naproti, ve skutečnosti je totiž tento experiment částečně pokusem k upevnění politické moci, a tak se v ulicích budou pohybovat najatí žoldáci, kteří za pár šupů ještě podpoří rodící se konflikty.

 

Osudná noc se rozjíždí velmi pozvolna, postupně se však rozjede naplno. V té části filmu, na kterou už netrpělivě čekáte, se velmi vkusně mísí drsná akce se sociální rovinou. Ta je zde vyobrazena především formou rozhovorů a projevuje se právě v těch chvílích, kdy noc teprve začíná. Poté se dostávají ke slovu přestřelky a rvačky, které nešetří brutalitou a tvrdostí, zároveň jsou však velmi přehledné, a to především díky povedené práci s kamerou. Sem tam se objeví i hororové prvky, to když nám hrdinové procházejí temnými uličkami, jejichž konec je neznámý.

 

Děj sledujeme především očima hlavních protagonistů – vcelku běžné obyvatelky Nya, jejího bratra Isaiaha a bývalého přítele Dmitriho, jehož hlavním cílem je v první fázi ochránit své peníze a svůj majetek. Na něm je nejvíce vidět, jak tato noc dokáže změnit lidi. Dmitri, který je zpočátku prezentován jako bezohledný vůdce gangu, se v průběhu noci krystalizuje do mnohem pozitivnější podoby.

 

Cílem První očisty je vysvětlit, jak idea jedné beztrestné noci, která se objevuje i v dalších dílech, vznikla a jak byla poprvé přijata veřejností. Tento nový motiv ozvláštňuje celou sérii, která se do této chvíle zdála být čím dál více monotematická. Je tedy velmi pozitivní, že celkem čtvrtý snímek v jedné sérii nijak kvalitativně nepokulhává za třemi předchozími. Určitě si sami vzpomenete na případy některých filmů, kde se povedené jednička již žádný další díl nepřiblížil.

 

Vychází na DVD a Blu-ray. Pro další horory stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

 

Námět, scénář 90 %
Herecké výkony 85 %
Režie 88 %
Výprava 85 %
Recenze: První očista 87 %

Přidáno: 08.11.2018

Novinky na facebooku