Recenze

Recenze: Robin Hood
Žánr: Akční / Dobrodružný
Premiéra: 10.01.2019
Celkový čas: 116 minut
Režie: Otto Bathurst
Námět: Ben Chandler
Scénář: Ben Chandler, David James Kelly
Obsazení: Taron Egerton, Jamie Foxx, Ben Mendelsohn, Eve Hewson, Jamie Dornan, Tim Minchin, Paul Anderson, F. Murray Abraham, Ian Peck, Josh Herdman, Björn Bengtsson, Scot Greenan, Declan Hannigan, Yasen Atour
Recenze: Robin Hood 83 %

 

Robin Hood je jednou z legendárních (a možná fiktivních) osob historie. Kromě toho, že posloužil jako vzor pro vytvoření superhrdiny Green Arrowa, Robin Hood proslul zejména tím, že bohatým bral, chudým dával... a u toho stihl ještě milovat krásnou pannu Marianu. Není proto divu, že se objevila již celá řada filmových i seriálových zpracování Robinova příběhu. Naposledy se však do Robina vtělil mnohem mladší herec Taron Egerton. A na režisérské židli seděl Otto Bathurst, který sice nemá příliš mnoho zkušeností na poli celovečerního filmu (doposud točil především seriály, například historickou gangsterku Peaky Blinders), ale přesto dokázal vytvořit svižnou, akční a zábavnou podívanou, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

 

Na rozdíl od klasických zpracování Robinovy legendy se tento film nese převážně v akčním duchu. Ačkoliv je tak jeho příběh zasazený do historie, přesto působí moderním a svěžím dojmem, jaký by mu mohly mnohé jiné současné snímky jenom závidět. Film svižně uhání vpřed a od samého začátku až do konce udržuje rychlé tempo, díky čemuž není šance, že by vás začal v průběhu sledování nudit. Ba naopak! Daří se mu zaujmout tak spolehlivě, že by nebylo přílišným překvapením, kdyby se k němu diváci vraceli opakovaně. Podobně svěže působící podívaná se jednoduše málokdy vidí, a dvojnásob méně taková odehrávající se v historických kulisách.

 

Film nabídne nejednu vydařenou napínavou scénu, v níž se hrdinové dostávají do ohrožení a je jen na nich a jejich schopnostech a vynalézavosti se z problémů zase vyškrábat. Díky tomu je velice snadné jim držet palce a se zájmem sledovat, co se s Robinem, Johnem a dalšími protagonisty stane vzápětí. Akční okamžiky jsou navíc přehledně ztvárněné díky šikovné práci kamery i kvalitnímu střihu, takže i když se zrovna ve filmu někam utíká či bojuje, přesto se hravě zorientujete a budete vědět, kdo, co a kde zrovna dělá.

 

Film boduje i po stránce příběhu a humoru. Není v něm nouze o vydařené hlášky a vtipné okamžiky, které vám vykouzlí upřímný úsměv na rtech. Film se nebere příliš vážně, což je na něm sympatické. Míní v prvé řadě pobavit a pomoct divákovi se odreagovat. Jeho cílem zato není nabídnout náhled do učebnice historie. Ne že by to bylo na škodu. Robinův příběh je ostatně legendou, a legendy jsou tu od toho, aby si je každý mohl vyložit tak, jak chce a potřebuje.

 

Snímek je vizuálně podařený. Kameru jsme již zmínili, ale pochválit si zaslouží i vydařené kostýmy. Na filmu jde vidět, že nebyl levný a prostředky do něj vložené jsou očividné. Konečně je třeba neopomenout herce. Taron Egerton exceluje jako Robin, jeho role ho očividně baví a je snadné mu ji uvěřit. Znovu tak dokazuje, že má silný potenciál stát se příští velkou hvězdou akčních snímků. Jamie Foxx jako John tradičně nezklamal. Ve vedlejších rolích pak zaujmou jména jako Ben Mendelsohn (šerif z Nottinghamu), Jamie Dornan nebo F. Murray Abraham.

 

Robin Hood je tedy chytrý, dobře zahraný a zábavný snímek, který vám nabídne legendu o Robinovi, jak ji dosud neznáte!

 

Vychází na DVD a Blu-ray. A pokud jste milovníkem dobrodružných filmů, tak určitě koukněte na naší nabídku ostatních snímků kliknutím zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 84 %
Herecké výkony 84 %
Režie 83 %
Výprava 82 %
Recenze: Robin Hood 83 %

Přidáno: 27.04.2019

Novinky na facebooku