Recenze

Recenze: Sněhulák
Žánr: Drama / Horor / Krimi / Mysteriózní / Thriller
Premiéra: 12.10.2017
Celkový čas: 119 minut
Režie: Tomas Alfredson
Námět: Jo Nesbø (kniha)
Scénář: Hossein Amini, Peter Straughan, Søren Sveistrup
Obsazení: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Chloë Sevigny, J.K. Simmons, Val Kilmer, Charlotte Gainsbourg, Toby Jones, Genevieve O'Reilly, James D'Arcy, Jamie Clayton, Sofia Helin, Ronan Vibert, Jakob Oftebro, David Dencik, Alec Newman, Jonas Karlsson, Silvia Busuioc, Peter Dalle, Irina Kara, Martin Grid Toennesen, Jamie Michie, Anne Reid, Aurora Nossen
Recenze: Sněhulák 84 %

 

Když se na jedné z policejních stanic v norském Oslu objeví hlášení o zmizelé mladé ženě, nikdo netuší, že se z něj vyklube jeden z nejspletitějších kriminálních případů, jaký Oslo za poslední dobu pamatuje. Podivných zmizení začne totiž přibývat. Když se k nim přidá záhada stojících sněhuláků a objeví se první mrtvole, ve střehu začne být i Harry Hole.

 

Kdo by neznal Harryho Holea, vězte, že jde o hlavního hrdinu mnoha detektivek od nekorunovaného krále tohoto žánru, norského spisovatele Jo Nesbøa. Hole je samotář, který své osobní problémy (a že jich nemá pomálu), utápí v alkoholu. Když však přijde nějaký záhadný kriminální případ, jeho mozek přepne do zcela jiného režimu a Harry začne platit za detektivní eso, a to nejen na oddělení vražd, kde pracuje. Díky skvělým výsledkům, netradičním pracovním postupům a dokonalé intuici mu u jeho šéfů prochází i excesy, u jiných netolerované.

 

Do vyšetřování záhady se sněhuláky se Harry Hole vrhne společně se svojí kolegyní, mladou vyšetřovatelkou Katherinou. Pomalu rozplétají příběh o sériovém vrahovi, který z nepochopitelných důvod zabíjí vdané či rozvedené ženy, čtvrtí je a následně skládá do podivných tvarů a v neposlední řadě po svých činech zanechává netradiční stopu. Před domy svých obětí staví sněhuláky.

 

Při svém pátrání narazí dvojice vyšetřovatelů na devět let starý případ, který k tomu současnému nabízí tolik paralel, že je jen velmi obtížné si je nespojit dohromady. Jako každá správná detektivka nabízí i Sněhulák spoustu slepých uliček. Jejich dějové linie a veliké množství postav, které se v nich objevují, se sice mohou zdát být matoucí, když vám však na konci filmu autoři odhalí rozuzlení, uvidíte, že vše mělo svůj smysl a význam.

 

Je až s podivem, že Sněhulák je teprve první filmovou adaptací Nesbøovi detektivky s Harrym Holem v hlavní roli. A vskutku přináší divákům vše, co na jeho knižní předloze milují Nesbøovi čtenáři. Rychlý dějový spád, náhlé příběhové zvraty, neočekávaného vraha, který s Holem hraje takové hry, že často není ani poznat, kdo koho vlastně vodí za nos, a v neposledním případě i dějové odbočky do Harryho soukromého života.

 

Není překvapením, že v záplavě pravých i falešných důkazů nakonec Harry Hole nalezne tu správnou stopu a odhalí překvapivé rozuzlení tajemného případu včetně neočekávaného vraha.

 

To hlavní, co fanoušky detektivek a Nesbøova hrdiny Holea zajímá nejvíce, je fakt, že Sněhulák může být tím prvotním impulzem, který spustí přehlídku severských filmových detektivek.

 

První pokus, který navázal úspěšné ztvárnění Lovců hlav (rovněž na základě Nesbøovi předlohy, ovšem bez Harryho Holea v hlavní roli), se povedl. Kromě zajímavého příběhu na tom měl podíl i Michael Fassbender, jemuž se perfektně podařilo prodat složitou povahu Harryho Holea, s níž roste i padá celý příběh. Společně s dobrou řemeslnou prací filmařů a charismatickým norským prostředím tak vznikla detektivka, která ty dvě hodiny trvání stojí. Všechny detaily z pětisetstránkové knižní předlohy se sice na filmová plátna transformovat nepovedlo, ale i bez nich vytvořil Tomas Alfredson ucelený a napínavý snímek, kterým nepohrdnou jak ti, kteří Nesbøa a Holea znali, tak i ti, kteří se s nimi setkají poprvé.

 

Vychází na DVD a Blu-ray.

 

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

 

Námět, scénář 85 %
Herecké výkony 85 %
Režie 82 %
Výprava 82 %
Recenze: Sněhulák 84 %

Přidáno: 26.01.2018

Novinky na facebooku