Recenze

Recenze: Souboj pohlaví
Žánr: Životopisný / Sportovní / Drama / Komedie
Premiéra: 5.4.2018
Celkový čas: 121 minut
Režie: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Námět: Simon Beaufoy
Scénář: Simon Beaufoy
Obsazení: Emma Stone, Steve Carell, Andrea Riseborough, Natalie Morales, Sarah Silverman, Alan Cumming, Bill Pullman, Elisabeth Shue, Austin Stowell, Fred Armisen, Jessica McNamee, Wallace Langham, Eric Christian Olsen, Mickey Sumner, James Mackay, Agnes Olech, Martha MacIsaac, Mark Harelik, Lewis Pullman, Enuka Okuma, Bridey Elliott, Amy Holt, Michael Chieffo, Jamey Sheridan, Tom Kenny, Matt Malloy, Dan Bakkedahl, John C. McGinley, Mike Vogel, Nancy Lenehan, Bob Stephenson, Nelson Franklin, Chris Parnell, Tim Ransom, Don Dowe
Recenze: Souboj pohlaví 87 %

 

Americká režisérská dvojice Jonathan Dayton a Valerie Faris na sebe před lety strhla výraznou pozornost svým snímkem Malá Miss Sunshine (2006), který získal nominaci na Oscara za nejlepší film a dvě proměnil (původní scénář, nejlepší herec ve vedlejší roli). Po dalším podařeném díle Ruby Sparks (2012) Dayton a Faris přišli v loňském roce s novým společným dílem, které v sobě ani tentokrát nezapře jejich osobitý rukopis. Znovu pak spolupracovali se Stevem Carellem, který se objevil již v Malé Miss Sunshine a jako Riggsovu protivnici Billie Jean King obsadili Emmu Stone, která s Carellem pro změnu hrála v romantické komedii Bláznivá, zatracená láska (2011). Základ režisérský i herecký měl tak tento film více než dobrý - a zvládl ho do posledního detailu využít.

 

Film tematizuje stále oblíbené téma rozporů mezi pohlavími, a podává ho sympatickým a odlehčeným způsobem. Nechává se přitom inspirovat historií (tenisový zápas mezi Billie Jean King a Bobbym Riggsem se skutečně odehrál), ale pro lekci z dějin k němu nechoďte. Ačkoliv film vykresluje dobovou atmosféru na jedničku a třeba na použité kostýmy je radost se vynadívat, primárně se soustředí na vytvoření poutavého příběhu, který si vychutnáte bez ohledu na to, kolik toho víte o skutečné Kingové a Riggsovi.

 

Ve filmu není nouze o humorné okamžiky, které převážně vycházejí ze slovních přestřelek mezi postavami. Chytře napsaný scénář zaručí, že se ve filmu stále něco děje, příběh svižně odsýpá a dvě hodiny, které sledováním snímku strávíte, utečou jako voda.

 

Napětí mezi postavami by samozřejmě nefungovalo tak dobře, kdyby ve filmu nevystupovali talentovaní herci. I v tomto směru měli tvůrci snímku mimořádně šťastnou ruku. Emma Stone se do své role dokonale ponořila, neváhala se pro ni do jisté míry 'zošklivit' a zdatně přejala vystupování a gesta skutečné Billie Jean King. Steve Carell uvádí obdobně skvělý výkon, excentrické komediální role jsou mu podle všeho vlastní, a jako Bobby Riggs působí věrohodně. Pochválit si zaslouží i představitelé vedlejších úloh, například Andrea Riseborough jako kadeřnice Marylin, nebo Alan Cumming v roli kostýmního návrháře týmu.

 

Film má potenciál zaujmout mladší i starší diváky. Pokud patříte mezi generace, které pamatují sedmdesátá léta, tento film vás do nich snadno navrátí a vyvolá příjemnou nostalgii. Mladším lidem pak předloží pozoruhodný a napínavý příběh, který je inteligentní, humorný a výborně zahraný. Souboj pohlaví tak znovu dokázal, že dvojice Dayton a Faris má rozhodně co říct a už nyní se tak můžeme těšit na jejich další společné dílo.

 

Vychází na DVD a Blu-ray. Pokud Vás zajímají ostatní životopisné filmy, stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 88 %
Herecké výkony 90 %
Režie 85 %
Výprava 85 %
Recenze: Souboj pohlaví 87 %

Přidáno: 18.09.2018

Novinky na facebooku