Recenze

Recenze: Tátova volha
Žánr: Komedie / Drama
Premiéra: 8.3.2018
Celkový čas: 90 minut
Režie: Jiří Vejdělek
Scénář: Iva Jestřábová, Jiří Vejdělek
Obsazení: Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Vilma Cibulková, Eva Holubová, Hana Maciuchová, Emília Vášáryová, Martin Myšička, Boleslav Polívka, Jana Plodková, Václav Neužil ml., Dominika Frydrychová, Ivana Uhlířová, Milan Aulický
Recenze: Tátova volha 85 %

 

Eva zničehonic ovdoví. Zůstane sama a pochybuje, zdali ještě někdy dokáže někoho milovat tak, jako Ludvíka. Ztráta otce neprospěje ani Evině dceři Tereze. Ta se nakonec úspěšně popere se zákeřnou rakovinou, její manželství však také není kdovíjak v rozkvětu, a tak se může zdát, že máme zaděláno na pěkně smutný film.

 

Tak to ale není. Tento hořký začátek je pouze akcelerátorem dalších událostí. Obě ženy náhodou narazí na indicii z minulosti, která ukazuje, že by zesnulý otec mohl mít nemanželského syna. Že byl nebožtík pěkný proutník, o tom se vědělo, Eva mu milenky (kdovíproč) tolerovala a některé i sama znala.

 

Evu s Terezou po tomto zjištění nenapadne nic jiného, než si sednout do tátovy staré Volhy a vydat se na putování za otcovými milenkami. Výprava za tajemstvím rodinné historie je zavede do různých sociálních prostředí, kde potkávají bývalé milenky svého otce/manžela. Ve chvíli, kdy už by to mohlo vypadat, že se film dostává na příliš vážnou vlnu, vstoupí na scénu humor. ádné prvoplánové vtípky ale nečekejte, přítomen je zde vkusný a inteligentní humor, často situační nebo pramenící ze skvěle napsaných dialogů. Taková slovní přestřelka mezi Evou a jednou z milenek Kamilou (Vilma Cibulková) právem patří k ozdobám film.

 

Možná, že místy by si snímek zasloužil trochu hlubší vhled do několika naznačených vážných témat, ale přeci jenom se zde bavíme o komedi, které plynulý spád filmu jenom prospívá.

 

Cesta Evy a Terezy působí také jako skvělá terapie. Obě se naladí na stejnou vlnu, zapomenou na své ostatní problémy a upevní svůj vlastní vztah. Z obrazovky vám bude zřejmé, že si cestu vyloženě užívají. Jaká to příjemná změna oproti Tereziným depresím.

 

Přes spoustu nově nabytých informací a humorných zážitků se od milenek ženy nedozví tolik, kolik by si představovaly, a tak svoji pouť směřují k nebožtíkovu starému příteli, u které by, zdá se, nakonec mohly nalézt odpovědi na své otázky. Jaké budou, zdali hledaného syna objeví, a jak se k celé situaci ohledně nemanželského dítěte postaví, to vám necháme jako překvapení. Věřte, že se máte na co těšit.

 

Celý film na vás bude působit, ano – komediální, ale zároveň lehce nostalgickou atmosférou. Výkony hereček Elišky Balzerové a Tatiany Vilhelmové, které se jakožto ženské hrdiny staly oblíbeným motivem režiséra Jiřího Vejdělka, tomu jen pomáhají. Rovněž řemeslné práci – střihu, kameře a doprovodné hudbě – nelze příliš vytknout.

 

Na závěr si shrňme, s čím od obrazovky po projížďce v Tátově volze odejdete. Slušný český road movie vám nabídce citlivě zpracované vztahy (díky umu Jiřího Vejdělka), přiměřenou porci vkusného humoru a příjemně plynoucí děj. Jedná se o ideální film k odpočinku, není však typickou nenáročnou komedií, ze které si kromě úsměvu na tváři nic neodnesete.

 

Nyní vychází na DVD. Pokud chcete vidět nabídku dalších českých filmů, stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

 

 

Námět, scénář 85 %
Herecké výkony 88 %
Režie 85 %
Výprava 82 %
Recenze: Tátova volha 85 %

Přidáno: 18.09.2018

Novinky na facebooku