Recenze

Recenze: Upgrade
Žánr: Akční / Thriller / Sci-Fi / Horor
Premiéra: 30.8.2018
Celkový čas: 100 minut
Režie: Leigh Whannell
Scénář: Leigh Whannell
Obsazení: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Christopher Kirby, Clayton Jacobson, Melanie Vallejo, Benedict Hardie
Recenze: Upgrade 86 %

 

Snímek Upgrade je multižánrovým kinematografickým dílem, za jehož tvorbou stojí známý australský režisér Leigh Whannell, jenž má na svědomí například i takové ikonické a světoznámé snímky jakými jsou Saw či Insidious. Právem se tak dá očekávat, že i shlédnutí tohoto filmu bude pro diváka zážitkem a donutí jej prožívat příběh jeho hlavního hrdiny tak, jako by to byl jeho vlastní. Zdali tomu tak skutečně bylo či naopak, jestli se jedná o propadák, reflektují následující řádky. 

 

Začátek filmu, odehrávajícího se v blízké budoucnosti, je poznamenám tragickou událostí, kdy po vážné dopravní nehodě skupina čtyř ozbrojených násilníků využije šoku a bezmocnosti Greye a jeho manželky a pokusí se je zavraždit, v případě Greyovy manželky se jim to bohužel skutečně povede. Sám Grey pak útok sice přežije, nicméně s celoživotními, tedy ne tak docela, ale o tom až později, následky, neboť ochrne na dolní část těla. 

 

Ten tak z pochopitelných důvodů touží po pomstě. Nicméně, jak se má člověk mstít, když je odkázán na invalidní vozík a je téměř zcela nesoběstačný? Toho, že to tak úplně nejde si je plně vědom i Grey, jenž ovšem v krátké době po autonehodě dostane nabídku, od jednoho vcelku pochybného miliardáře, stát se prvním člověkem na světě, který bude nosit v těle zabudovaný čip STEM. Po zvážení všech pro a proti se nakonec rozhodne na tuto nabídku kývnout a pomsta tak může začít! 

 

Z Greye se následně stane běsnící krvelačné monstrum vraždící jednoho gaunera podílejícího se na zorganizování oné hrůzné vraždy jeho manželky za druhým. Nutno podotknout, že toho je schopen primárně díky před operací zatajované schopnosti čipu STEM, který dokáže jeho tělu pomoci vyvinout nadlidskou sílu a činí z něj tak téměř až nepřemožitelného superhrdinu. 

 

Ovšem ne všechno je tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát a Grey brzy zjistí, že čip s umělou inteligencí STEM má i negativní vedlejší účinky. Jaké? To již prozrazovat nebudu, pro zjištění toho, o jaké účinky se jedná a jak celý filmy dopadl, jej můžete shlédnout například na DVD či Blu-ray. 

 

Nyní se již přesuňme pryč od samotného děje a věnujme se tomu, jak Upgrade působí na diváka a jaké v něm zanechává pocity. 

 

Prvořadě tento film dokáže vyvolat hluboké zamyšlení se nad palčivostí problému s přemírou moderních technologií a stále se zvětšujícímu vlivu, jež mají na naše životy. Umělá inteligence zajisté dokáže sloužit i ku prospěchu lidstva, ale jak ukazuje tento film, ne vždy tomu tak musí být.   

 

Co se týče tempa filmu, tak s klidem mohu konstatovat, že Upgrade nemá skoro žádná hluchá místa, neustále se dějí nějaké nervy drásající a mnohdy nečekané zvraty, diváka tak tento snímek dokáže zabavit po celou dobu jeho trvání. 

 

Upgrade natočený s rozpočtem nepřesahujícím 5 milionů dolarů, což ve filmové branži není nikterak závratně vysoké číslo, se díky jeho téměř až k dokonalosti dovedenému zpracování, a to jak po technické, tak i po obsahové stránce, jeví jakožto film s daleko větší finanční investicí. 

 

Vychází na DVD a Blu-ray. Další thrillery z naší nabídce naleznete zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 89 %
Herecké výkony 85 %
Režie 85 %
Výprava 85 %
Recenze: Upgrade 86 %

Přidáno: 19.01.2019

Novinky na facebooku