Recenze

Recenze: Úsměvy smutných mužů
Žánr: Drama / Komedie
Premiéra: 17.7.2018
Celkový čas: 92 minut
Režie: Dan Svátek
Scénář: Dan Svátek, Josef Formánek
Obsazení: David Švehlík, Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Ivan Franěk, Marika Šoposká, Simona Babčáková, Jiří Maryško, Jaroslav Plesl, Michal Gulyáš, Taťjana Medvecká, Ha Thanh Špetlíková, František Černý, Anna Randárová, Rostislav Novák st., Marika Procházková, Radovan Král, Petra Nesvačilová, Isabela Bencová-Smečková, Karel Ondrka, Tomáš Měcháček, Alois Švehlík, Josef Formánek
Recenze: Úsměvy smutných mužů 85 %

 

Atmosféra, která panuje v útrobách protialkoholní léčebny není nic, co byste chtěli zažít. Podívat se tam tak můžete alespoň skrze příběh Josefa. Býval to úspěšný podnikatel se spokojeným rodinným životem. A také jednou malou neřestí. Měl v oblibě si čas od času přihnout ze skleničky. Později z lahvinky a než se stačil vzpamatovat, ocitl se v protialkoholní léčebně. Nutno přiznat, že dobrovolně. Musí si uvědomit, že klíčem k jeho uzdravení je začít být sám k sobě upřímný, nelhat si, že je na tom vlastně dobře a za pomoci silné vůle se svého démona zbavit. Později pochopí, že když už jednou závislost existuje, je takřka nemožné se jí zbavit. Cestou k tomu přestat pít, je proměnit tuto závislost v něco pozitivního. Josef chce svůj problém vyřešit co nejdříve, jinak se mu manželka s dcerou již definitivně odcizí. Což by tuze nerad.

 

Josef se v léčebně potkává s dalšími muži, kterým se stal alkohol osudným. Předtím, než mu podlehli, přitom často nepatřili mezi životní zoufalce. Posuďte sami. Honza se jako nadšený a neúnavný sportovec zúčastnil například Ironmana, nejtěžšího triatlonu na světě, Milan byl zase geniální matematik. Každý však má někde v hloubi duše ukrytou svoji bolístku, kterou utápí v alkoholu. Teď společně poznávají, jak náročné je alkoholu v této jeho neradostné podobě vzdorovat.

 

Osudy jednotlivých pacientů včetně Josefa samotného budete v průběhu filmu poznávat postupně. Autoři je pomocí deníkového charakteru filmu servírují po kouskách, občas si pomohou i flashbackem nebo komentářem v podobě voiceoveru.

 

Celý snímek se nese v jakémsi hořkosladkém nádechu. Z některých scén na vás přímo tryská smutek a melancholie, často je cítit vážnost situace hlavních hrdinů. Aby atmosféra filmu nepůsobila po celou dobu úplně ponuře a smutně, čas od času se objeví i povedený vtípek, plynoucí především z běžného chodu léčebny. Ono když na uzavřeném oddělení o několika desítkách metrů čtverečních žije pospolu třicet dospělých mužů, o humorné situace nemůže být nouze.

 

On už i samotný název filmu napovídá, že rozpolcenost a protiklad jsou jedněmi ze základních myšlenek filmu. Režisér Svátek tím dává najevo, že v tomto důležitém problému, který může dnes potkat kdekoho, vidí a udržuje určitou naději.

 

Co filmu jednoznačně pomáhá, jsou herecké výkony. Zejména trojice David Švehlík, Ondřej Malý a Jaroslav Dušek dávají snímku ráz a duši.

 

Pokud by vám příběh o léčícím se alkoholikovi Josefovi přišel povědomý, vězte, že předlohou byla Danu Svátkovi stejnojmenná kniha Josefa Formánka, který v ní autobiograficky popisuje, jak si sám prošel závislostí na alkoholu. Mimochodem sám Formánek si kromě toho, že se podílel na scénáři, střihl před kamerami i jednu malou vedlejší roli.

 

Vychází na DVD. Další nabídka dramat zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

 

Námět, scénář 85 %
Herecké výkony 88 %
Režie 85 %
Výprava 83 %
Recenze: Úsměvy smutných mužů 85 %

Přidáno: 08.11.2018

Novinky na facebooku