Recenze

Recenze: Vymazaný kluk
Žánr: Životopisný / Drama
Premiéra: 02.11.2018
Celkový čas: 115 minut
Režie: Joel Edgerton
Námět: Garrard Conley
Scénář: Joel Edgerton
Obsazení: Lucas Hedges, Nicole Kidman, Joel Edgerton, Russell Crowe, Joe Alwyn, Xavier Dolan, Flea, Cherry Jones, Troye Sivan, Théodore Pellerin, Ron Clinton Smith, Emily Hinkler, Frank Hoyt Taylor, Drew Scheid, Brook Todd
Recenze: Vymazaný kluk 84 %

 

Otázka homosexuality a nesnášenlivosti je stále aktuální téma. Ačkoliv došlo ve společnosti ke značnému pokroku, stále existují země, kde je láska dvou mužů nevítaná, či dokonce zakázaná. Stejně tak existuje problém mezi potenciálním kázáním církve a homosexuální orientací. Jared se o tom přesvědčí na vlastní kůži. Kdo by si myslel, že jde o smyšlený příběh, který nemá svůj základ v realitě a pouze se chce svézt na palčivém a kontroverzním tématu, bude překvapen. Film ve skutečnosti vychází z pamětí Garrarda Conleyho, a jde tak o reálný příběh.

 

O snímek se režijně i scenáristicky postaral Joel Edgerton, který se řadí k postupně se rozrůstajícímu segmentu herců, kteří se zvládli úspěšně uchytit i na režisérské pozici. Edgertonův thriller Dárek (2015) získalo obdiv kritiků i diváků, a Vymazaný kluk po kvalitativní stránce následuje ve stopách svého o čtyři roky staršího předchůdce.

 

Film je po herecké stránce excelentní. Russell Crowe se po řadě dřívějších, akčněji pojatých rolí zvládl hravě přetavit do podoby milujícího otce, jehož láska k synovi se dostane po Jaredově přiznání do konfliktu s náboženským přesvědčením. Crowe ztvárňuje mnohoznačného hrdinu, jehož jednání možná nebudete vždy schvalovat, ale přesto lze jeho perspektivu do určité míry chápat. Totéž platí o Nicole Kidman, která odvádí tradičně výborný výkon, a jako Jaredova matka je dokonale přesvědčivá. Samotný Jared je ztvárněný mladičkým americkým hercem Lucasem Hedgesem, a Hedges dokazuje, že patří k nejtalentovanějším hercům své generace. Z vedlejších rolí pak stojí za zmínku především úloha režiséra a scenáristy v jedné osobě Joela Edgertona, který si vystřihl terapeuta programu, jehož účelem je Jareda přivést zpět na "správnou" cestu a zahnat jeho homosexuální sklony. Jde o velmi kontroverzní postavu, ale Edgerton ji hraje s přehledem, jaký by mu mohla většina herců jenom závidět.

 

Film není jednoduché sledovat, neboť v nejednom případě bolestivě tne do živého. Je velmi emocionální, a to bez toho, aniž by se uchyloval k lacinému citovému vydírání. Jeho působivost vyplývá ze samotného vývoje příběhu a příkoří, kterým je Jared nucen procházet. S hlavním hrdinou je tak velmi snadné sympatizovat a držet mu palce, aby jeho rodiče prozřeli a uznali jeho sexuální orientaci jako součást jeho samotného. Především pak tedy Jaredův otec... scény mezi Jaredem a jeho matkou patří k nejcitlivějším z filmu a dokazují, že není rodič jako rodič, a že pouto mezi matkou a synem může být natolik silné, že překoná všechny potenciální překážky.

 

Film svižně plyne dopředu, udržuje solidní tempo a nezačne po celou dobu svého trvání ani na okamžik nudit. Čím méně toho budete o průběhu příběhu před zhlédnutím tohoto snímku vědět, tím víc si ho pak vychutnáte. Není v něm nouze o napětí ani dramatické okamžiky přirozeně vyplývající z té které dané situace.

 

Vymazaný kluk je tak velmi kvalitní drama nabízející příběh, který vám ještě dlouho utkví v paměti, a korunovaný skvělými hereckými výkony.

 

Vychází na DVD a Blu-ray. Jestli máte rádi filmy natočené podle skutečných události, pro naší nabídku stačí kliknout zde :)

 

Filmy, pohádky a hudba - vše pod jednou střechou, to je www.filmnadvd.cz.

 

Námět, scénář 83 %
Herecké výkony 85 %
Režie 84 %
Výprava 83 %
Recenze: Vymazaný kluk 84 %

Přidáno: 17.04.2019

Novinky na facebooku