Recenze

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Žánr: Dobrodružný / Fantasy
Premiéra: 29.09.2016
Celkový čas: 128 minut
Režie: Tim Burton
Námět: Ransom Riggs (kniha)
Scénář: Jane Goldman
Obsazení: Asa Butterfield, Eva Green, Ella Purnell, Samuel L. Jackson, Allison Janney, Chris O'Dowd, Terence Stamp, Rupert Everett, Milo Parker, Kim Dickens, Judi Dench, Ella Wahlestedt, Pixie Davies, O-Lan Jones, Scott Handy, Nicholas Amer, Jason Redshaw, Patricia Winker, Kornelia Horvath, Stuart Davidson, Raffiella Chapman
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti 84 %

 

Film Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti vznikl pod vedením známého režiséra Tima Burtona a nabízí nám možnost nahlédnout do zcela nového fantasy světa stvořeného spisovatelem Ransomem Riggsem. Snímek byl natočen podle první knihy (zatím) třídílné série, která vyšla poprvé v roce 2011 a okamžitě se stala světovým bestsellerem. Není tedy divu, že filmové společnosti se po novém slibném materiálu vrhly jako hladoví psi a práva nakonec získala společnost 20th Century Fox.

Sirotčinec slečny Peregrinové má 128 minut, což se může zdát na první pohled hodně, ale je to především kvůli tomu, že příběh se odehrává v naprosto novém světě, jenž má své zákonitosti, které jsou potřeba divákovi postupně a citlivě servírovat, aby se v nich neztratil. Ohlídat si tuto ošemetnou věc Tim Burton a jeho tým zvládli bravurně a po pár minutách je divák pohlcen příběhem, kde žijí monstra a někde na druhém konci světa se ukrývá záhadný sirotčinec. Příběh staví na osvědčeném formátu dětských fantasy příběhů, kde záporná postava (či skupina postav) touží po nesmrtelnosti a parazituje na společnosti, která oplývá určitými schopnostmi a liší se od obyčejných lidí. Do příběhu divák přichází z pozice hlavní obyčejné postavy, která doposud žila normálně a náhle má někoho zachránit před zlem. Na takovém principu je vystaven například Harry Potter nebo dvanáctidílná sága Darren Shan: upírův pomocník, jejíž zfilmování se však úplně nepovedlo. Tato struktura příběhu může ze Sirotčince slečny Peregrinové tvořit v některých momentech předvídatelný film. Nicméně film funguje jako celek a i když se poslední dvacetiminutovka může zdát příliš přestřelená nebo až naivní, je důležité si uvědomit, že se jedná o fantasy příběh určený pro mladé publikum.

Vše je zabaleno v precizním specifickém stylu Tima Burtona, jehož režisérský rukopis je nezaměnitelný. Dokonce i v úvodních minutách, kdy se příběh odehrává v normálním světě někde na Floridě, je cítit Burtonova extravagance, originalita, až by se dalo říct střelenost. Z vizuální stránkou, která překypuje barvami, také úzce souvisí kostýmy, které měla na starosti trojnásobná Oscarová výherkyně Colleen Atwood.

Colleen většinou pracuje právě na filmech s fantasy tématikou, například Alenka v Říši divů, Sněhurka a Lovec nebo nedávná Fantastická zvířata a kde je najít, a její zkušenosti jsou znát. Nečekejte žádné praštěné fantasy hábity ale jemné, avšak barevné, kostýmy přizpůsobené době, kde se příběh odehrává, tedy v roce 1943 s citlivými detaily. Oblečení každé postavy svým způsobem charakterizuje její osobnost a schopnosti. Například Emma, která umí ovládat vzduch a je lehká jako pírko, nosí vzdušné, modré šaty.

Dalším velmi povedeným aspektem je hudba, kterou měl na starost Michael Higham a Matthew Margenson. Upřímně musím říct, že při začátečních titulcích jsem byla přesvědčená, že hudbu složil Hans Zimmer, natolik je výborná, než jsem si informaci dohledala a byla překvapená. Highamovo je to první film, za to Margenson už pracoval například na filmu Orel Eddie, Captain America, Kingsman, nikdy mě však jeho hudba neupoutala tak jako teď. Výborně nastoluje atmosféru, doprovází situace a v kombinaci s úvodními titulky diváka opravdu naladí na tu správnou notu, aby se ponořil do fantasy světa.

V neposlední řadě nesmím opomenout výkony herců. Jsou přesně takové, jaké bychom u takového filmu očekávali. Jediná, kdo mi ve filmu příliš neseděla, byla Eva Green (slečna Peregrinová), jejíž postava by měla vzbuzovat přirozenou autoritu, řekněme vznešenost, eleganci a zároveň chytrost, ale já ten pocit neměla, i když Greenina snaha se nedá upřít. To však nic nemění na tom, že Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti je zajímavým a dobrodružným filmem, který rozhodně stojí za shlédnutí. Pokud rádi utíkáte do fantasy světů hrdinů s nadpřirozenými schopnosti, vidět tento film je skoro povinnost.

 

Film lze zakoupit na DVD, Blu-ray, 2Blu-ray (2D+3D) a 2Blu-ray (2D+3D SteelBook)

 

Námět, scénář 90 %
Herecké výkony 75 %
Režie 80 %
Výprava 90 %
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti 84 %

Přidáno: 06.02.2017

Novinky na facebooku