Recenze

Spotlight
Žánr: Životopisný / Historický / Thriller / Drama
Premiéra: 06.11.2015
Celkový čas: 129 minut
Režie: Tom McCarthy
Scénář: Josh Singer, Tom McCarthy
Obsazení: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Brian D’Arcy James, Stanley Tucci, Doug Murray, Jamey Sheridan, Neal Huff, Billy Crudup, Duane Murray, Paul Guilfoyle, Michael Countryman, Brad Borbridge, Don Allison, Gary Galone, Laurie Heineman, Elena Juatco, Nancy Villone, Siobhan Murphy, Tim Progosh, Michele Proude, Len Cariou, Dennis Lynch, Richard Fitzpatrick, Janet Pinnick, Richard Jenkins
Spotlight 91 %

 

Mohlo by se zdát, že v dnešní době může nový film jen těžko překvapit. Nejčastěji se točí žánrové snímky, akční thrillery a samozřejmě celá řada komedií. Diváci i kritici tedy obvykle ocení snahu poukázat na některý ze společenských problémů, který je inteligentně, poutavě a dramaticky ztvárněn. Spotlight je snímek z novinářského prostředí a líčí rozkrývání skandálu o zneužívání nezletilých některými kněžími.


Začněme od scénáře

 

Na scénáři se podíleli dva muži. Tím prvním byl zároveň režisér Thomas McCarthy, který už má na svědomí několik scénářů, podílel se mimo jiné také na biografii sportovního agenta J. B. Bernsteina Milionový nadhazovač. Hlavním scénáristou byl však Josh Singer, což je uznávaný, převážně televizní scenárista, který je podepsaný pod seriály Západní křídlo, Zákon a pořádek, Hranice nemožného nebo Anatomie lži. Jeho jediným celovečerním filmem byl předtím snímek WikiLeaks z roku 2013.

 

Při psaní scénáře k filmu Spotlight se autoři inspirovali především sérií reportáží, které v roce 2002 vedly k odhalení více než sedmdesáti kněží-pedofilů v Bostonu a okolí. Na jejich odhalení pracoval investigativní tým žurnalistů z deníku The Boston Globe, zvaný Spotlight. Zveřejněním šesti set článků na toto téma přispěl k celkovému odhalení 249 kněží a bratrů z bostonské arcidiecéze, kteří byli veřejně obviněni ze sexuálního zneužívání malých chlapců. Poté následovala lavina dalších obvinění a vyšetřování, která zasáhla celou katolickou církev. Snaha týmu Spotlight vynesla v roce 2003 ocenění Pulitzerovou cenou.


Stalo se v Bostonu

 

V redakci The Boston Globe je pozdvižení, noviny se začlenily pod New York Times a z jejich centrály přichází nový editor Marty Baron (Liev Schreiber). Marty má pomoci zvýšit oblíbenost novin a chce to udělat díky dobře zpracovanému lokálnímu sólokapru. Velké téma vycítí z článku o údajném zneužití malého chlapce místním knězem Johnem J. Geoghanem, o němž údajně jeho nadřízený, bostonský arcibiskup Bernard Law, věděl, ale nijak nezasáhl. A tak se pomalu začíná rozplétat klubko silného příběhu, k jehož rozkrytí bude zapotřebí mnoho úsilí.

 

Snímek mapuje chronologicky celé roční pátrání po obětech a důkazech o zneužívání malých chlapců duchovními. Ukazuje, jak metodicky je třeba při seriozním novinářském vyšetřování postupovat, aby se budoucí články zakládaly na podložených informacích a dostatku materiálu. Novináři jsou hnáni vpřed jasnou motivací – o tomhle skandálu se musí všichni dozvědět, aby bylo možné pomoci obětem a zabránit, aby docházelo k dalším násilnostem.

 

Investigativní tým Robby, Mike Rezendes (Mark Ruffalo), Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams) a Matt Carroll (Brian d’Arcy James) ve spolupráci s editorem Benem Bradleem, Jr. (John Slattery) získávají postupně informace o obětech, shromažďují výpovědi psychoterapeutů, setkávají se s právníky. Jejich práce vyžaduje dlouhé hodiny probírání kartoték a databází s historií působení jednotlivých kněží a provádění rozsáhlých rešerší. Informace je třeba potom utřídit a zvážit všechna pro a proti ve vztahu k obětem.


Příjemná změna

 

Spotlight je film realistický, který popisuje každodenní činnost investigativních novinářů. Nezavrhuje internet, co by zdroj každodenních informací, jak by se mohlo na první pohled zdát. Avšak popisuje, řekl bych, až starosvětské kouzlo stohů papírů a složek.

 

Osvěžující na filmu je to, že si nevypomáhá umělými zvraty a přílišnou akcí, ale ukazuje, s čím se novináři skutečně potýkají. Jejich nepřáteli jsou především časové, důkazními, ale i osobnostní limity. I novináři jsou jen lidé, mají své povahy, přednosti i starosti a i oni mají právo na chyby.

 

 

Film Spotlight si můžete již dnes předobjednat zde:

 

   

 

 

 

          Spotlight na DVD

 

 

 

 

 

   

 

 

          Spotlight na Blu-ray

Námět, scénář 98 %
Herecké výkony 90 %
Režie 95 %
Výprava 80 %
Spotlight 91 %

Přidáno: 07.08.2016

Novinky na facebooku